Okręgowy Hubertus 2009 w Hrubieszowie

HrubieszówHrubieszów

Reklamy

W dniu 3 października 2009 r. w hrubieszowskim Muzeum im. ks. St. Staszica odbył się Okręgowy Hubertus – organizowane na koniec sezonu święto myśliwych, leśników i jeźdźców.

***

O godzinie 12.00 na dziedzińcu Muzeum im. ks. St. Staszica nastąpiło otwarcie wystawy łowieckiej pod nazwą „Hrubieszowskie łowiectwo” w Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie.

O godzinie 13.00 odprawiono uroczystą Mszę św. w Kościele Garnizonowym w Hrubieszowie, a o godz. 14.30 rozpoczęła się część oficjalna, w trakcie której miało miejsce wręczenia odznaczeń i okolicznościowe wystąpienia. Po części oficjalnej rozpoczęto Biesiadę Myśliwską.

***

Hubertus
(Wikipedia)

Święto myśliwych, leśników i jeźdźców, organizowane na koniec sezonu, zwykle w okolicach 3 listopada w większych stadninach i stajniach. Nazwa pochodzi od świętego Huberta, patrona polowań, którego pamiątka przypada właśnie 3 listopada.

W ten dzień urządzana jest gonitwa, podczas której konno ściga się tzw. lisa, jeźdźca z ogonem przypiętym do lewego ramienia. Ten, kto go zerwie, wygrywa, ma prawo wykonać rundę honorową wokół miejsca pogoni, i za rok sam ucieka jako lis.

Święto po raz pierwszy obchodzono podobno w 1444 roku. Początkowo były to wielkie polowania. Do dziś w tradycji łowieckiej dzień św. Huberta jest okazją do tzw. hubertowin, czyli polowania zbiorowego o charakterze szczególnie uroczystym, z zachowaniem historycznych wzorców i ceremoniałów (m.in. sygnałów łowieckich). Polowanie hubertowskie kończy biesiada myśliwych przy ognisku, bigosie i nalewce.

_________________________________________________

zobacz zdjęcia »
_________________________________________________

Hrubieszow LubieHrubie 2009