3 grudnia 2023

Ola Szabat Mistrzem Języka Ojczystego Hrubieszów 2019!

W Hrubieszowskim Domu Kultury 21 lutego w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego odbył się I Konkurs Poprawności Językowej. Tytuł Mistrza Języka Ojczystego Hrubieszów 2019 zdobyła Aleksandra Szabat – uczennica VII klasy Trójki.

Reklamy

 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego corocznie obchodzony jest na świecie 21 lutego na pamiątkę tragicznych wydarzeń w Bangladeszu, gdzie doszło do demonstracji studentów. Żądali oni nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Pięciu demonstrantów zginęło w czasie protestów ulicznych.

UNESCO w 1999 roku na pamiątkę tych wydarzeń ustanowiło coroczne święto. W Polsce kampania społeczna Ojczysty – dodaj do ulubionych wystartowała w 2012 roku; w następnym roku nosiła tytuł Język polski jest ą-ę.

Reklamy

W Hrubieszowskim Domu Kultury 21 lutego w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego odbył się I Konkurs Poprawności Językowej. Wydarzenie to stanowi jedną z akcji projektu EMILIADA.

Twórcy z Klubu Literackiego Ziemi Hrubieszowskiej przygotowali dla uczestników konkursu 21 pytań dotyczących znajomości form poprawnościowych języka ojczystego, a także zagadek i sprawności w posługiwaniu się formami fleksyjnymi. Dodatkowym zadaniem było dyktando tematycznie związane z Hrubieszowem.

Organizatorzy Konkursu założyli, że włączą się w międzynarodową akcję, by nie tylko podnosić świadomość językową młodych hrubieszowian (12 – 16 lat), ale także kształtować poczucie odpowiedzialności za polszczyznę, zachęcać do dbałości wypowiedzi.

Pierwsze miejsce i tytuł Mistrza Języka Ojczystego Hrubieszów 2019 oraz tablet zdobyła Aleksandra Szabat, uczennica klasy VII. Nagrodę Dyrektora Hrubieszowskiego Domu Kultury – w imieniu p. Emilii Feliksiak wręczyła Maria Marut, opiekun Klubu Literackiego.

Po zakończonym konkursie uczestnicy zadeklarowali, iż w następnym roku ponownie wezmą udział w akcji. W pamiątkowej księdze pojawiły się wpisy:

– Rewelacyjny konkurs, świetna atmosfera, na pewno będę za rok.

– Jestem bardzo zadowolona. Miła atmosfera… wrócę tu za rok.

– Wspaniała przygoda…

 

tekst i fot. Klub Literacki Ziemi Hrubieszowskiej