9 grudnia 2023

Olimpijczyk z wizytą w swojej szkole

HrubieszówHrubieszów

Reklamy

W poniedziałek, dnia 8 XII 2008 r. ósmy zawodnik podczas Igrzysk Olimpijskich i drużynowy wice Mistrz Świata Rafał Fedaczyński z żoną Ewą zawitał w odwiedziny do swojej szkoły, czyli Zespołu Szkół nr 4 w Hrubieszowie, w której owocnie spędził 6 lat.

Wizyta znakomitego chodziarza zaczęła się od spotkania na przystanku busów koło „Praktycznej Pani” , ze swoją pierwszą trenerką i nauczycielką wf w tej szkole, znaną multimaratonką p. Małgorzatą Muzyczuk, która zainspirowała, przygotowała i przeprowadziła to spotkanie. Po przybyciu do szkoły pierwsze kroki skierował do gabinetu dyrektora szkoły p. Alicji Ważnej, po chwili przybył będący już na emeryturze jego przez 6 lat wychowawca p. Tadeusz Wierzchowski.

Reklamy

Koło godziny 11.30 zgromadzona młodzież razem z nauczycielami gromkimi oklaskami przywitała na świetlicy szkolnej swojego starszego kolegę, obecnie czołowego zawodnika świata. Pani M. Muzyczuk prowadząc konferansjerkę przywitała gościa i zgromadzonych. Na początek przedstawiła krótko jego okres pobytu w szkole oraz osiągnięcia sportowe, zarówno w barwach szkolnych, jak i narodowych, jeszcze raz zerwała się burza oklasków. Pani Małgosia przedstawiła również własnoręcznie wykonany album ze zdjęciami i wycinkami z prasy o Rafale.

Należy nadmienić, że już od początku roku na korytarzu w szkole, wisi piękna gazetka ze zdjęciami i osiągnięciami szkolnego bohatera, a dzisiaj dodatkowo na ogromnej tablicy rzucał się w oczy napis „Witamy Olimpijczyka i Absolwenta naszej szkoły – Rafała Fedaczyńskiego”.

Po chwili sam Rafał opowiedział swój krótko życiorys, pobyt w szkole (również i o kłopotach), pierwszych treningach w Horodle oraz w Hrubieszowie (pod okiem niżej podpisanego oraz T. Magdziaka) i przystąpił do wyświetlania zdjęć na ekranie. Słuchacze mogli na nich obejrzeć: przygotowania treningowe chodziarzy w Południowej Afryce, kolegów i trenerów kadry Polski (Krzysztof Kisiel i St. Marmur), udział w zawodach olimpijskich (i nie tylko) osobisty Rafała i wielu kolegów z reprezentacji np. mistrza olimpijskiego w kuli Majewskiego, w młocie Ziółkowskiego, wicemistrza w dysku Małachowskiego, biegaczki Grucę, Chojecką, Janowską, czy siatkarzy (tr. Lozano, kpt. Gruszka).

W Pekinie nie tylko wziął udział w zawodach, ale udało mu się zwiedzić słynny „mur chiński” i wiele innych ciekawych miejsc. Zachwycił go basen olimpijski, który zmieniał kolory. Pytani słuchacze, czy rozpoznają kogoś na fotografii, jeżeli zgłaszali się z prawidłową odpowiedzią to otrzymywali gadżety olimpijskie. Z Sali i od spikerki p. M. Muzyczuk padały liczne pytania, na które otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi.

Półtorej godziny przeleciało jak z bicza strzelił. Zaczęły się podziękowania, na ręce dyrektorki szkoły olimpijczyk wręczył olimpijską maskotkę, a dla wf – y szarfę olimpijską (w szkole uczyli go również, reprezentant Polski, ale w biegach p. Mirosław Kamień i p. Paweł Patkowski) , jednak największą nagrodą dla p. dyrektor, wychowawcy klasy p. T. Wierzchowskiego i Grona Pedagogicznego były serdeczne podziękowania Olimpijczyka za trud włożony w jego wychowanie oraz edukację. Pani dyrektor w rewanżu wręczyła mu encyklopedię i bukiet, od byłej nauczycielki i pierwszej trenerki M. Muzyczuk otrzymał książkę o właściwym odżywieniu się z mottem wł. Grabskiego oraz nóż elektryczny, który być może pozwoli ciąć równo do mety i po drodze rywali (w przenośni).

No i w końcu zaczęło się rozdawanie autografów i fotografii – pocztówek z podobizną znakomitego absolwenta szkoły oraz pozowanie do licznych zdjęć z wszystkimi chętnymi.

Wszystko co miłe, też się kończy. W gabinecie dyrektorki czekały jeszcze kanapeczki, ciasteczka, kawa, soczek i herbatka. W końcu życzono sobie dalszych sukcesów i padły słowa dowidzenia !!!

– Po kilku latach zostałem zaproszony przez Dyrekcję Zespołu Szkół nr 4 w Hrubieszowie na spotkanie z młodzieżą . Jest to o tyle bardzo ważna szkoła dla mnie, gdyż jestem jej absolwentem.

Spotkałem się z byłymi nauczycielami, moim wychowawcą – Tadeuszem Wierzchowskim oraz moją pierwszą trenerką – Panią Małgorzatą Muzyczuk. To właśnie oni mieli ogromny wpływ na moją edukację i dalsze wychowanie.

W bardzo miłej atmosferze porozmawiałem z młodzieżą i odpowiedziałem na kilka pytań. Podziękowałem za piękne przyjęcie i pamięć.

***

Na koniec najważniejsza sprawa, Polski Związek Lekkiej Atletyki w ostatnich dniach ogłosił skład kadry olimpijskiej przygotowującej się do Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku w Londynie, sukcesy Rafała Fedaczyńskiego zostały wysoko docenione, ponieważ jest w tym gronie !!!

***

Największe sukcesy Rafała Fedaczyńskiego:

– VIII miejsce podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 r. na dystansie 50 km

– Drużynowy wicemistrz Świata w 2006 r. w Hiszpanii

– Uzyskanie Mistrzowskiej Międzynarodowej klasy sportowej

– Uczestnik Indywidualnych Mistrzostw Świata w Helsinkach i Osace

– Silny punkt Polski w Pucharach Świata i Europy (m.in. 9 miejsce w Europie w Anglii)

– Dwukrotny Mistrz Polski i wicemistrz Seniorów

– medalista mistrzostw Polski na innych dystansach w hali i w lecie

– medalista Mistrzostw Polski LZS i AMP

– wywalczył 8 lokatę w 2008 r. w prestiżowym ogólnopolskim współzawodnictwie wszystkich lekkoatletów o „Złote kolce”

– członek Kadry Olimpijskiej i Narodowej

– pomysłodawca, współorganizator oraz uczestnik mityngów chodziarskich w Hrubieszowie

– laureat plebiscytów na najlepszych sportowców regionalnych i powiatowych

– otrzymał honorowe odznaki: Chodziarza, LZS i OZLA w Lublinie

– obecnie zawodnik I – wszo ligowego AZS AWF Katowice i student AWF w Katowicach

Opracował – mak

Jutro, 9 grudnia Rafał Fedaczyński spotka się z młodzieżą w Szkole Podstawowej nr 3, gdzie zostanie mu wręczona Statuetka Króla Władysława Jagiełły.

zdjęcia na stronie Rafała Fedaczyńskiego >>

zobacz zdjęcia Marka Kitlińskiego >>