Orszak Trzech Króli w parafii Ducha Świętego

W święto Objawienia Pańskiego przy parafii Ducha Świętego w Hrubieszowie po raz pierwszy zorganizowano Orszak Trzech Króli.

Reklamy


Od kilku lat pochody w wielu miastach Polski są nieodłącznym elementem świętowania tego dnia.  Podczas orszaków prezentowane są sceny biblijne związane z narodzeniem Chrystusa i oddania mu pokłonu przez Trzech Mędrców.

Hrubieszowski  orszak wyruszył o godzinie 11.00 z ulicy Gródeckiej. Przy kapliczce został odczytany fragment Ewangelii, po którym rozpoczęto wędrówkę w stronę kościoła. Uczestnicy orszaku podczas przemierzania trasy zobaczyli trzy scenki nawiązujące do ulicznych jasełek.

Reklamy

Pierwsza, zaprezentowana przy placu Straży Pożarnej, pookazywała wizytę Mędrców u króla Heroda.  Następnie, śpiewając kolędy, uczestnicy orszaku przeszli na plac kościelny, na którym przy ognisku czekali Pastuszkowie.

Mędrcy i Pastuszkowie zaprowadzili  wszystkich do świątyni, gdzie przy szopce zaprezentowano ostatnią scenkę – złożenie darów i oddanie pokłonu.

Po zakończonym orszaku rozpoczęła się Msza Święta, której przewodniczył ksiądz proboszcz Marek Giergiel.

Organizatorem i inicjatorem orszaku była rada duszpasterstwa dzieci i młodzieży działająca przy parafii.  W organizację orszaku zaangażowani byli także harcerze i harcerki ZHR, schola dziecięca i Stowarzyszenie JESTEM. Wszystkim składamy serdeczne podziękowania. Szczególne wyrazy wdzięczności dla pani Joanny Błaszczak. Pani Asia zadbała o stroje dla aktorów oraz wraz z grupą dzieci przygotowała 80 papierowych  koron, które zdobiły głowy uczestników orszaku.

Mamy nadzieję, że organizacja orszaku będzie już naszą tradycją i że za rok będzie on jeszcze bardziej okazały.

 

 

Fot. Agnieszka Zdun Foto – Wrzos