Oświetlenie rowerowe to Twój obowiązek

Czy wiesz, że posiadanie sprawnego oświetlenia rowerowego to obowiązek każdego rowerzysty? Niezależnie od tego, jak często korzystasz ze swojego jednośladu, powinieneś zadbać o odpowiednie wyposażenie. Dowiedz się, co mówią na ten temat przepisy i dobierz optymalnie działające lampki rowerowe. Niektóre z nich, ładowane przez USB, mogą awaryjnie posłużyć Ci także jako powerbanki. Stawiając na nowoczesne rozwiązania, możesz liczyć na więcej korzyści.

Reklamy

Oświetlenie rowerowe – co mówią przepisy?

Przepisy prawa określają, że lampki rowerowe to obowiązkowe wyposażenie roweru. Dzięki nim ustrzeżesz się mandatu, ale – przede wszystkim – zadbasz o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu. Nawet jeśli jeździsz głównie za dnia, weź pod uwagę nieprzewidziane sytuacje i pory, podczas których szybciej zapada zmrok lub pada deszcz. Oświetlenie rowerowe nie musi być zamontowane na stałe, ale dzięki odpowiednim uchwytom nie będziesz musiał pamiętać o nich za każdym razem.

Z przodu powinieneś mieć światło białe lub żółte, przynajmniej jedno, świecące ciągle lub migająco. Z tyłu powinno być co najmniej jedno światło czerwone – również świecące światłem ciągłym lub migającym. Niezbędne jest także czerwone światło odblaskowe umieszczone z tyłu. Ono jako jedyne jest obligatoryjnie przymocowane na stałe. Dodatkowo, jeśli chcesz, możesz nabyć inne odblaski zwiększające Twoją widoczność. Może to być np. białe światło odblaskowe z przodu oraz odblaski na kołach i pedałach.

Reklamy

Wybierz lampki rowerowe, które spełniają wymagania prawne

Koszt podstawowych lampek rowerowych jest naprawdę niewielki, a mogą one ustrzec Cię przed nieprzyjemnościami – począwszy od mandatu, a skończywszy na poważnych urazach. W sklepach rowerowych takich jak erowery.pl znajdziesz oświetlenie spełniające wszystkie wymagania prawne. Są odpowiednio mocne i niezawodne, a w sklepie łatwo odnajdziesz światła przeznaczone do mocowania z przodu i tyłu oraz pozostałe warianty.

Dopuszczalne jest używanie świateł ciągłych, migających lub naprzemiennych, dlatego najlepiej wybrać modele według preferowanego przez siebie trybu pracy. Podobnie jest z zasilaniem. Obecnie wiele lampek można ładować przez USB, ale nadal nie brakuje oświetlenia na tradycyjne baterie. W rowerach elektrycznych stosuje się natomiast lampki z napędem elektrycznym.

Nowoczesne oświetlenie rowerowe USB

Lampki rowerowe USB pozwalają na rezygnację z baterii, więc są bardziej ekologiczne, a ich ładowanie jest szybkie i bezproblemowe. Wystarczy popularne złącze komputerowe i dostęp do prądu (lub komputera), aby znów były gotowe do użytku. Dzięki niskiemu poborowi energii nie musisz ich ładować zbyt często. Jeśli natomiast wybierasz się w dłuższą podróż, w razie potrzeby będziesz mógł naładować je powerbankiem.

Oświetlenie rowerowe USB może też samo w sobie pełnić funkcję awaryjnego powerbanku. Akumulator lampki może posłużyć Ci do podładowania telefonu lub nawigacji rowerowej.

Niezależnie od tego, jaki typ oświetlenia wybierzesz, nie zwlekaj z jego zakupem. Ta niewielka inwestycja jest nie tylko kwestią bezpieczeństwa, ale i obowiązku. Stań się widoczny na drodze – zamontuj w swoim rowerze odpowiednie światła! 


tekst i fot. mat. partnera