Ozdoby i dekoracje DIY

Koncepcja DIY polega na samodzielnym wykonywaniu konkretnych przedmiotów, między innymi użytku codziennego lub dekoracji. Idea ta przyjmuje, że wykonana rzecz odbiega od tych wykonanych w fabrykach na masową skalę, ale dostrzega w tym piękno i wyjątkowość.

Reklamy

Zalety DIY

DIY jak najbardziej wpisuje się w aktualne trendy ekologiczne. Wyzwania dzisiejszego świata wymagają od nas większej świadomości i ostrożności w nabywaniu nowych produktów. Tworzenie rzeczy z odzysku i materiałów, które nam zalegają, jest bardzo odpowiedzialne i ciekawe. Dzięki temu możemy rozwinąć wyobraźnię. To również idealna okazja do zaangażowania w pracę dzieci, na przykład podczas przystrajania domu na różnorodne uroczystości własnoręcznymi ozdobami. Taki recycling jednocześnie umożliwia zachowanie równowagi w budżecie, to świetna okazja na zaoszczędzenie pieniędzy.

Niezbędnik DIY

Aby samodzielnie wytwarzać ozdoby i dekoracje potrzebujemy zestawu narzędzi i przyrządów. Oto kilka niezbędnych akcesoriów, które z pewnością ułatwią pracę i pozwolą zgłębiać tajniki DIY:

  • Klej, to niezbędny produkt podczas wykonywania większości własnoręcznych prac. Musi być dobrej jakości, by sprawdził się podczas precyzyjnego łączenia poszczególnych elementów. Poza tradycyjnym klejem przydatny okaże się również klej na gorąco. Wyróżnia się szybszym schnięciem, lepszą trwałością i umożliwia łączenia różnych materiałów.
  • Nożyczki – to podstawowy element wyposażenia, przyda się przy cięciu papieru, kartonu, czy materiałów. Powinny być wygodne i dobrej jakości, tak by ich użytkowanie nie sprawiało problemów.
  • Nóż introligatorski to przyrząd, który jest niezbędny w trakcie bardziej wymagających materiałów, jak na przykład skóra.
  • Linijka, optymalnie o długości 30 centymetrów. Taka linijka powinna być w większości przypadków wystarczająca. Najlepiej postawić na silikonową, która w porównaniu do plastikowych jest mniej narażona na połamanie.
  • Ołówek stolarski jest niezastąpiony w trakcie wykonywania wielu prac i jednocześnie stosunkowo tani. Dlatego warto zaopatrzyć się w kilka jego rodzajów o różnej twardości
  • Szczypce, inaczej kombinerki to uniwersalne narzędzie, obecne w niemal każdym warsztacie. Sprawdzą się przy konieczności przytrzymania, odkręcenia lub dociśnięcia konkretnego elementu.
  • Wkrętak to narzędzie do wkręcania i wykręcania wkrętów i śrub. By sprzęt był uniwersalny i przydał się podczas wielu prac, najlepiej nabyć ten z wymiennymi końcówkami.
  • Obcęgi – są szczególnie pomocne podczas wyjmowania, obcinania, podważania drutów czy gwoździ.
  • Klucze płasko-oczkowe są niezbędne do wkręcania i wykręcania śrub o łbie sześciokątnym.

Jednak chęci, zapał i odpowiednie wyposażenie w narzędzia to nie wszystko. Istotne są również inspiracje dekoracyjne, które przedstawią nam pomysły na stworzenie własnoręcznej ozdoby. Wiele osób dzieli się swoimi pracami i udostępnia krok po kroku instrukcje wykonania. Pomocne w tym względzie będą strony internetowe, grupy na Facebooku, Instagram, czy tablice na Pinterest.

­

(tekst i fot. mat. partnera)