Pakiet Telekom: przeniesienie numeru telefonu do innej sieci w jeden dzień

Hrubieszów Dzięki Pakietowi łatwiej będzie przenieść numer telefonu do innej sieci. Teraz w Polsce, może to trwać do miesiąca. Pakiet gwarantuje, że stanie się to w jeden dzień. Zwiększono też przejrzystość planów taryfowych, będzie łatwiej porównywać ceny różnych operatorów.

Reklamy

***

Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i Rady UE jednomyślnie przyjęli kompromisową wersję pakietu ustaw dotyczących rynku telekomunikacyjnego. Potocznie nazywany Pakiet Telekom, składa się z trzech dyrektyw, regulujących rynek usług internetowych oraz telefonii komórkowej.

„Jest to jeden z najbardziej prokonsumenckich pakietów, jakie w ostatnim czasie przyjął Parlament. Twarde stanowisko, jakie PE zajął w poprzedniej kadencji (głosując za głośną poprawką 138 zakazującą państwom członkowskim odcinanie internatów od sieci bez wcześniejszego wyroku sądowego) otworzyło dyskusję w PE i krajach członkowskich na temat praw i swobód obywatelskich w sieci. Koncyliacja doprowadziła do tego, że te prawa zostały zagwarantowane! Żaden internauta nie będzie mógł być odcięty od sieci bez wszczętej uprzednio odpowiedniej procedury administracyjno-sądowej” powiedziała prof. Lena Kolarska-Bobińska (PO, EPL), jedyny polski przedstawiciel w grupie ustalającej kompromisowy tekst Pakietu Telekom.

Tego typu restrykcje będą mogły być nałożone przez państwa członkowskie, tylko w „uzasadnionych przypadkach, przy poszanowaniu zasady domniemania niewinności i prawa do prywatności, po uprzednim sprawiedliwym i bezstronnym procesie, umożliwiającym procedurę odwoławczą” ustalił Parlament i Rada UE.

PE stoi na stanowisku, że swobodny dostęp do internetu jest fundamentalnym prawem każdego obywatela. Dzięki nam posłom, udało się tę kwestie zapisać w Pakiecie, podkreślając, że tym samym podlegają ochronie na mocy Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

„Stanowisko Parlamentu wskazuje na to, że posłowie reagują na oczekiwania, interesy oraz obawy obywateli. PE nie działa w społecznej próżni. Zaproponowane zapisy Pakietu to jasny sygnał dla obywateli, że ich głos się liczy” powiedziała Kolarska-Bobińska.

„Dzięki Pakietowi, łatwiej będzie przenieść numer telefonu do innej sieci. Teraz w Polsce, może to trwać do miesiąca – Pakiet gwarantuje, że stanie się to w jeden dzień. Zwiększono też przejrzystość planów taryfowych, będzie łatwiej porównywać ceny różnych operatorów” dodała Kolarska-Bobińska.

Parlament Europejski zagłosuje nad Pakietem w czasie listopadowej sesji plenarnej w Strasburgu (23-26.11.09). Jeśli zostanie przyjęty, a potrzebna jest zwykła większość, całość wejdzie w życie od nowego roku.

Grupa Europejskiej Partii Ludowej (EPL), do której należą Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe, jest największą i najbardziej wpływową grupą polityczną w Parlamencie Europejskim skupiającą 265 posłów z 26 państw członkowskich.

***

info
Biuro Poselskie Poseł Do Parlamentu Europejskiego
Prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej

_________________________________________________

Hrubieszow LubieHrubie 2009