PALPSM – podsumowanie I rundy

HrubieszówHrubieszów

Reklamy

Zakończyły się rozgrywki PALPSM w roku 2009. Ostatnie mecze pozostawiam bez komentarza, gdyż wiele informacji uciekło z pamięci. Przepraszam, że na wyniki rozgrywek trzeba było tak długo czekać…

***

Wiązało się to z innymi obowiązkami oraz z tym, że chciałem solidnie podsumować statystyki, a wiadomo – podsumowanie tylu meczów w jednej tabeli wymaga i czasu i spokoju. Okres świąteczny zaś raczej wybija z rytmu.

KOMUNIKAT I STATYSTYKI – plik do pobrania »

Wyniki ostatnich meczów:

Pawex – Kościuszko 2:1 (25:14, 21:25, 15:6)
ZS nr 4 – Dołhobyczów 0:2 (0:25, 0:25) walkower
Dołhobyczów – Pawex 1:2 (20:25, 18:25, 10:15)
Staszic – LO Horodło 2:1 (25:19, 23:25, 15:2)
AT Orlen Gaz – Prywaciarz 2:0 (25:20, 25:19)
AT Orlen Gaz – ZS nr 1 2:0 (25:9, 26:24)
Prywaciarz – Nauczyciele 2:0 (25:15, 25:12)

Jak widzimy, w tabeli na czele Pawex z zaledwie dwoma przegranymi setami. Drużyna ta średnio w meczu zdobywała 26,2 punktów z gry (pozostałe punkty to błędy przeciwnika). Nie jest to wynik jakiś porywający. Jednak statystyki pokazują, że siłą tego zespoły (wbrew może subiektywnej obserwacji) wcale nie jest jej gra w ataku, lecz bardzo mała ilość punktów oddawana przeciwnikowi (17,2 w meczu). Najmniej błędów popełnia zespół, który w ubiegłorocznych rozgrywkach uchodził za „nerwowy”. W poprzednim roku przyciśnięci do muru popełniali ich bardzo dużo. To zaskoczenie, również dla mnie. Może tak naprawdę nikt nie był w stanie porządnie zdenerwować Pawexu swoją konsekwentną i cierpliwą grą. Pawex na tle innych drużyn wyróżnia się też stosunkowo dobrym przyjęciem (2,4 błędu na mecz). Zespół z Grabowca znajduje się w czołówce gry blokiem, ale to akurat nie jest niespodzianką, gdyż jest to jedna z najwyższych drużyn. W komentarzach zdarzają się potyczki słowne na temat Pawexu. Trzeba jasno dodać, że jest to zespół świetnie ograny, od kilku lat grają ze sobą w lidze LZS w Zamościu, grają po raz drugi w naszej lidze. PALPSM w bieżącym roku jest nieco słabsza i Pawex doskonale to wykorzystuje. Trzeba dodać, że niektórzy zawodnicy zrobili postępy w porównaniu do ubiegłego roku. Rozgrywający Marcin Swatko gra bardziej kreatywnie, potrafi zgubić blok.

Skład zespołu:
Swatko Marcin, Kordyś Dominik, Skiba Michał, Poterucha Wojciech, Wóciuk Adrian, Zirebiec Paweł, Oleszczuk Tomasz, Boczowski Marcin, Kozyra Maciej, Pomykała Michał, Jabłoński Wojciech, Krygiel Emil, Oleszczuk Adrian, Szumiło Marcin, Czausz Dariusz, Bojko Tomasz, Hołosuniuk Wojciech.

Druga drużyna rozgrywek AT Orlen Gaz, to już inny skład personalny niż przed rokiem. Doświadczeni gracze (znani w naszym środowisku jako Oldboje), zostali w znacznym stopniu zastąpieni przez młodych zawodników, niegdyś grających w Kościuszce. W przeciwieństwie do lat ubiegłych, brak temu zespołowi stabilności. Brak takiego ogrania i solidności, jakimi dysponował. Jest to zespół – moim zdaniem – z najlepszym składem personalnym, ale na skutek różnych okoliczności występujący w każdym meczu w innym zestawieniu. Orlen ma zdecydowanie najlepszą zagrywkę (25 asów serwisowych w 9 meczach), ale tak dobra zagrywka powoduje jednocześnie największy procent zepsutych zagrywek. Średnio na mecz Orlen psuje 8,7 zagrywki. Statystyka błędów zespołu jest zaskakująco wysoka – 25 punktów oddanych przeciwnikowi w każdym meczu – to zdecydowanie zbyt dużo.

Skład zespołu:
Kopczyński Krzysztof, Wojtak Janusz – kapitan, Hapoń Leszek, Naja Jacek, Sawczuk Maciej, Bucior Grzegorz, Kuśmierek Dariusz – Libero, Oliwiak Łukasz, Barczuk Grzegorz, Czerniak Kamil, Kopczyński Jakub, Sulowski Waldemar, Hołownicki Łukasz, Łaciński Jacek, Trześniowski Artur, Masicz Robert, Hołownicki Artur, Mazurek Damian.

Trzecia drużyna ligi Dołhobyczów to połączenie młodości i doświadczenia. Zespół gra nierówno z podobnych powodów, jak Orlen. Częste zmiany składu, w kolejnych kolejkach rozgrywkowych. Zespół przewodzi w statystyce punktów zdobytych z ataku, w statystyce punktów zdobytych z gry oraz jest na drugim miejscu w statystyce najmniejszej ilości punktów oddanych przeciwnikowi na skutek błędów własnych. Sławek Kamys to najlepszy siatkarz rundy jesiennej rozgrywek PALPSM. Słowem wydawałoby się, same pozytywy. 3 bloki punktowe w meczu, 1 as serwisowy w meczu, a przede wszystkim trzy przegrane mecze (w tym walkower) zadecydowały o trzecim miejscu w lidze.

Skład zespołu:
Kulczyński Mariusz, Kamys Sławomir, Szczygieł Dawid, Potpora Adam, Burzawa Mateusz, Kapusta Robert, Łaszkiewicz Krzysztof, Klajne Maciej, Klajne Marcin, Kosa Ernest, Węźiński Patryk, Klajne Rafał, Jeż Radosław, Krupa Kacper, Łaba Hubert, Adamczuk Mateusz, Buczek Łukasz.

Kościuszko z taką samą ilością punktów, jak Dołhobyczów, jednak z gorszym stosunkiem setów, uplasował się na 4 miejscu. Drużyna jest w trakcie całkowitej przebudowy (w ubiegłym roku odeszło 4 graczy z pierwszego składu). Trwają prace nad nowym obliczem zespołu (poszukiwania rozgrywającego). Kościuszko wzmocniony jedynie przez gimnazjalistę Bartka Grzyba oraz nowych zawodników zespołu Maćka Nowosada i Szymona Kozłowskiego, nie jest wstanie dorównać temu, co prezentował przez ostatnie 5 lat. Siłą Kościuszki było rozegranie, a przede wszystkim blok. 4,3 bloku punktowego na mecz to mizerne osiągnięcie. W poprzednich latach blokiem wygrywali mecze. Atak na poziomie Pawexu. Błędy własne 27,1 na mecz, to aż o 10 więcej od Pewexu.

Skład:
Ciesielczuk Tomasz, Jaszczyszyn Bartłomiej, Kozielewicz Kamil, Tytuła Artur, Kozłowski Szymon, Malon Mateusz, Polikowski Adrian, Harpeniuk Bartłomiej, Otręba Damian, Nowosad Maciej, Czyrka Piotr, Grzyb Bartłomiej, Zdunek Damian, Talarowski, Kuśmierek Maciej, Rewucha Kacper.

ZS nr 1 dla mnie największa pozytywna przemiana w porównaniu do poprzedniej edycji PALPSM. Drużyna ta jest w stanie (będzie w stanie) wygrywać z każdym. Dobry libero – przyjęcie na poziomie Kościuszki, blok na poziomie Kościuszki, duża motywacja do walki. Chłopaki złapali wiatr w żagle. Teraz wystarczy odpowiednio te żagle ustawić. Jednak jasno trzeba dodać, że czeka ich mnóstwo pracy, jeśli rzeczywiście chcą wygrać Licealiadę i awansować w lidze.

Skład:
Kupiec Kamil, Kozicki Adam, Fusiara Krzysztof, Kuszaj Jakub, Kupiec Paweł, Gomuła Patryk, Janusz Szymon, Kulik Wiktor, Stadnicki Arkadiusz, Sidorowicz Wojciech, Przychodzień Łukasz, Miazga Sylwester, Barczuk Mateusz, Serafin Łukasz, Nosal Dawid, Kowalski, Kwarciński Sebastian.

Staszic jest zaledwie na 6 miejscu. Zespół, o którym można bez cienia wątpliwości napisać – to najbardziej perspektywiczna grupa chłopaków wśród drużyn szkolnych. Niestety, dokładnie tak samo pisałem w ubiegłej edycji ligowej. Zespół ten wygrał z Kościuszką na początku rozgrywek i od tego momentu zatrzymał się jego rozwój. Nie bagatelizowałbym jednak chłopaków ze Staszica. Część z nich gra w HLK, a siatkówka jest ich drugim sportem. Jednak potrafią się zmobilizować. Na Licealidzie mogą okazać się najlepszą drużyną, a w lidze znacznie poprawić grę. Jest to zespół wysoki, statystycznie najlepiej blokujący (4,7 bloków na mecz), popełniający 25 błędów własnych w meczu (tak jak AT Orlen Gaz, mniej od ZS nr 1 i Kościuszki).

Staszic gra w składzie:
Całka Andrzej, Metelski Artur, Bednarczuk Paweł, Szopiński Przemysław, Śliwa Damian, Kasprowicz Jakub, Olszak Krzysztof, Skorupski Damian, Głowacki Tomasz, Całka Mariusz, Łaciński Jan, Temporowicz Karol, Czerniak Piotr, Kozłowski Marcin, Brzoza Kamil, Gałka Dominik.

Prywaciarz gra z roku na rok coraz lepiej. Gdyby postawić naprzeciw siebie Prywaciarza z pierwszej edycji PALPSM i Prywaciarza z obecnej edycji PALPSM, to ten drugi nie wypuszczałby przeciwnika z dwudziestki. Procentuje wspólne granie meczów o stawkę ligową. Dostrzegam poprawę techniki gry, która przekłada się na dokładność i mniejszą ilość głupich błędów, a także daje możliwość lepszego zaatakowania. Zespół coraz lepiej przyjmuje, nieźle się asekuruje i broni. 24,3 punktów w meczu oddanych po błędach własnych, to mniej niż drużyny młodzieżowe. Kluczem do jeszcze lepszej gry jest poprawienie tej statystyki, ale też poprawienie statystyki zdobytych punktów z gry. Drużyna zdobywa średnio 19 punktów z gry w meczu. To więcej, niż w poprzednich edycjach, jednak ciągle za mało, żeby wygrywać z drużynami młodzieżowymi, gdyż Kościuszko zdobywa 25 punktów, Staszic 22 punkty a ZS nr 1 21,5 punktów.

Skład:
Stadnicki Ireneusz, Szeweńko Cezary, Łyko Maciej, Kucyk Robert, Mękal Dariusz, Bilik Mariusz, Rycerz Arkadiusz, Pietrusiewicz Tadeusz, Kozar Robert, Pawelec Andrzej, Lachowski Wojciech, Serafin Mariusz, Kilanowski Adam.

LO Horodło przeżywa najsłabszy sezon. Odejście niektórych zawodników wpłynęło na jakość gry drużyny. 29 błędów własnych w meczu. To jeden z najgorszych wyników w lidze. 11 błędów w ataku na mecz, to najsłabszy wynik w lidze. 8 miejsce w PALPSM, czy to szczyt możliwości tej drużyny? Myślę, że nie, ale w bieżącym wydaniu ligi nie można liczyć na słabość drużyn szkolnych czy Prywaciarza, trzeba samemu grać znacznie lepiej niż dotychczas.

Skład:
Jeczeń Marcin, Simbiga Michał, Szymański Marcin, Grzesiak Andrzej, Graf Przemysław, Dańczuk Grzegorz, Portka Tomasz, Kamień Mirosław, Spierak Kamil, Jeczeń Sylwester, Zuwalski Damian.

Nauczyciele grają głównie dla przyjemności, a jednocześnie doskwierają im braki kadrowe. Cieszy sama obecność drużyny w lidze.

Skład:
Drączkowski Czesław, Głodowski Adam, Dariusz Szadowski, Lipski Daniel, Szumiata Rafał, Padkowski Paweł, Bocheński Radosław, Stajszczyk Dominik, Jędrzejewski Paweł, Szlonzak Tomasz, Grzyb Wiesław, Łokaj Jaromir, Krawczuk Zbigniew, Popławski Szymon.

ZS nr 4 to najsłabsza drużyna rozgrywek, która wycofała się z gry.

Skład:
Brzuzan Jan, Skwarek Michał, Jewuła Damian, Margol Ernest, Bajerczak Grzegorz, Małecki Tomasz, Małecki Damian, Brzózan Jakub, Podolak Damian, Poterucha Aleksander, Wiater Patryk, Nieczyporowski Jacek.

Tabela końcowa na 2009 rok

Miejsce Nazwa drużyny Rozegrane mecze Punkty sety wygrane sety przegrane Stosunek setów Małe pkt. zdobyte Małe pkt. stracone Stosunek małych pkt. Poprzednie miejsce
1 Pawex 9 25 18 2 16 469 269 200 1
2 AT Orlen Gaz 9 23 16 3 13 450 274 176 2
3 Dołhobyczów 9 17 13 8 5 411 358 53 4↑
4 Kościuszko 9 17 13 9 4 452 385 67 3↓
5 ZS nr 1 9 13 10 11 -1 431 404 27 5
6 Staszic 9 12 10 11 -1 389 437 -48 6
7 Prywaciarz 9 12 9 11 -2 411 376 35 7
8 LO Horodło 9 10 8 14 -6 403 424 -21 8
9 Nauczyciele 9 3 2 16 -14 250 421 -171 9
10 ZS nr 4 9 3 2 16 -14 100 400 -300 10

Tabela statystyk rundy pierwszej w pliku do pobrania.

***

Stowarzyszenie „Dla Szkoły”

_________________________________________________

Hrubieszow LubieHrubie 2009