Panele fotowoltaiczne a ich żywotność – wszystko, co musisz wiedzieć

Wzrost popularności alternatywnych źródeł energii przekłada się na wzrost mitów i legend krążących na ich temat. Jedną z najpopularniejszych form odnawialnego źródła energii w Polsce jest fotowoltaika, która coraz częściej gości w domach Polaków. Jednym z najbardziej interesujących tematów jest ich żywotność. W sieci możemy znaleźć wiele rzetelnych danych, jednak nie brakuje również niepotwierdzonych opinii, które są sprzeczne z rzeczywistością. W tym artykule spróbujemy wyjaśnić, jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych.

 

Panele fotowoltaiczne – jak długo będą nam służyć?

Żywotność paneli fotowoltaicznych to kwestia sporna. W sieci możemy znaleźć wiele opinii, a rozbieżności pomiędzy ilością lat są dosyć duże. Wszystko zależy od kilku czynników, takich jak proces produkcyjny, montaż, czy wykorzystane materiały.

Zastosowanie pełnowartościowych materiałów i odpowiedni proces produkcji pozwalają uzyskać panele słoneczne, które służą znacznie dłużej, niż jest to ujęte w gwarancji. Wysokiej jakości panele fotowoltaiczne potrafią funkcjonować w wydajny sposób przez ponad 25 lat. Pełną listę producentów paneli oraz wszystkie istotne informacje na ich temat znajdziecie tutaj: https://fotowoltaikaonline.pl/fotowoltaika-od-a-do-z.

3 elementy, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu paneli fotowoltaicznych

Zakup paneli fotowoltaicznych to długoterminowa inwestycja, która będzie przynosiła nam korzyść przez wiele lat. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru paneli fotowoltaicznych? Jak dokonać zakupu, którego nie będziemy żałować?

Gwarancja

Nie jest tajemnicą, że panele, które mają dłuższy czas ochrony gwarancyjnej, są trwalsze i bardziej odporne na czynniki zewnętrzne. Producent nie ryzykowałby swoich pieniędzy, udzielając dłuższej gwarancji na produkt niskiej jakości. Z uwagi na fakt, że inwestycja w panele słoneczne będzie służyć wiele lat, warto sięgnąć po produkty, które wyróżniają się długością gwarancji. Najlepsze panele słoneczne potrafią być objęte 25-letnią gwarancją.

Cena

To jeden z najbardziej oczywistych czynników, które decydują o zakupie. Niestety w tym przypadku, jak i w wielu innych, taniej, nie oznacza lepiej. Tańsze alternatywy paneli fotowoltaicznych mogą bardzo szybko przynieść nam więcej strat niż oszczędności. Nie powinniśmy za wszelką cenę obniżać kosztów naszej instalacji, bo będzie to miało realny wpływ na wydajność i trwałość całego systemu.

Montaż

Odpowiedni montaż wykonany przez specjalistów to coś, o czym wielu z nas zapomina. Nikt z nas nie chciałby, aby jego panele słoneczne uszkodziły się przy większym wietrze. Dzięki profesjonalistom i odpowiednim konstrukcjom możemy uzyskać trwałą i odporną na warunki atmosferyczne, instalację, która będzie bezpieczna i nie zostanie zniszczona.

Żywotność paneli słonecznych zależy od materiałów, z których zostały zrobione oraz od procesu produkcji. Warto wybrać takie panele fotowoltaiczne, które będą nam służyć przez długie lata. Nie powinniśmy oszczędzać ani na ogniwach fotowoltaicznych, ani na ich montażu, bo może to prowadzić do sporych strat finansowych.

 

(tekst i fot. mat. partnera)