Parlament Europejski o Ukrainie po wyborach

Hrubieszów „Ukraina musi energicznie działać na rzecz wzmacniania rządów prawa, walki z korupcją i reform rynkowych. Jeśli te reformy będą konsekwentnie wprowadzane w życie, Unia Europejska powinna rozważyć obietnicę członkostwa dla Ukrainy”.

Reklamy

***

Reklamy

Posłowie Parlamentu Europejskiego debatowali dziś na temat sytuacji na Ukrainie w związku z przebiegiem obu tur i wyników wyborów prezydenckich na Ukrainie 17 stycznia i 7 lutego br.

„Ukraina musi energicznie działać na rzecz wzmacniania rządów prawa, walki z korupcją i reform rynkowych. Jeśli te reformy będą konsekwentnie wprowadzane w życie, Unia Europejska powinna rozważyć obietnicę członkostwa dla Ukrainy” – powiedziała w trakcie debaty Lena Kolarska-Bobińska (PO, EPL).
„Trzeba obecnie zrobić dużo więcej niż dotychczas na poziomie społeczeństw i ich kontaktów. Zwiększyć ilość wizyt młodzieży i szkół, regionalnych i miejskich umów o partnerstwie, ilość stypendiów dla studentów, jak również kontaktów biznesowych pomiędzy małymi i średnimi przedsiębiorstwami, jak również dużymi korporacjami. Są to najskuteczniejsze sposoby na przekonanie ludzi, że reformy są drogą do lepszej przyszłości” – podkreśliła Lena Kolarska-Bobińska.

Każda z grup politycznych w Parlamencie może złożyć swój projekt rezolucji do środy 17 lutego. Ostateczny termin złożenia projektu wspólnej rezolucji mija 22 lutego. Ten projekt będzie głosowany na mini sesji parlamentu w Brukseli trzy dni później.

Autorami rezolucji ze strony Europejskiej Partii Ludowej są posłowie Platformy Obywatelskiej Lena Kolarska-Bobińska i Paweł Zalewski oraz były Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych PE, niemiecki eurodeputowany Elmar Brok (CDU, EPL).

Grupa Europejskiej Partii Ludowej (EPL), do której należą Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe, jest największą i najbardziej wpływową grupą polityczną w Parlamencie Europejskim skupiającą 265 posłów z 26 państw członkowskich.

***

BIURO POSELSKIE
PROF. LENY KOLARSKIEJ-BOBIŃSKIEJ

_________________________________________________

Hrubieszow LubieHrubie 2010