Patriotyzm zdaniem uczniów

Celebrowanie świąt narodowych, uczciwa praca, kibicowanie polskiej drużynie, poczucie jedności z Polakami, poszanowanie symboli narodowych…

Reklamy

Na pytanie czym jest patriotyzm i czy w dzisiejszych czasach ma sens – odpowiadali uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie, którzy w formie plastycznej i literackiej przedstawili swój punkt widzenia w konkursie organizowanym przez Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.

Plakat wykonała Paulina Brzóska, a swoje teksty przedstawili: Sylwia Nizio, Łukasz Magier, Dawid Serafin, Tomasz Janusz i Kamil Sokal. Opiekę literacką sprawował nauczyciel języka polskiego.

Serdecznie zapraszam do odczytania refleksji młodych ludzi.

 

Daniel Buchowiecki

 

*** 

Czy patriotyzm ma sens w dzisiejszych czasach?

 

Patriotyzm z pojęcia w encyklopedii jest to postawa charakteryzująca się poczuciem szacunku, umiłowania i oddania względem ojczyzny. Charakteryzuje się też przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobistymi, a w skrajnych przypadkach gotowością do poświęcenia własnego zdrowia lub życia.

W dzisiejszych czasach istotę patriotyzmu możemy zauważyć w dniu święta Niepodległości, kiedy to obywatele wywieszają biało-czerwone flagi i śpiewają hymn narodowy podczas uroczystości okolicznościowych czy podczas imprez sportowych, gdzie występują polscy reprezentanci, którzy przed rozpoczęciem rywalizacji wraz z rodzimą publicznością odśpiewują hymn. Hymn w pewnym sensie ma motywować sportowców do wstąpienia do rywalizacji z poczuciem walki o dobre  imię swojego kraju. Publiczność natomiast stara się ich wspierać oraz dopingować sportowców którzy „walczą” o dobre imię własnego narodu. Podobna rzecz miała miejsce kilka set lat wstecz kiedy to rycerze odznaczający się wielką odwagą i gotowością poświęcenia swojego życia prowadzili walki o wolność kraju, o utrzymanie naszych granic, o wolność słowa i języka. Dla rycerza z czasów średniowiecza zaszczytem było oddanie życia w walce o losy Ojczyzny a ucieczka z pola bitwy była hańbą dla rycerza uważanego za obrońcę narodu. Patriota powinien odznaczać się dbaniem o swoją narodowość i nie wstydzić się jej. Powinien też utożsamiać się z historycznymi rzeczami życia kulturalnego, społecznego, politycznego – w naszym kraju do tego zalicza się również historię Polski, utworami naszych kompozytorów, poetów czy dziełami malarzy. Patriotyzm to także szacunek i cześć składana symbolom naszej ojczyzny – godłu, fladze i hymnowi narodowemu. Osobę, która interesuje się w dzisiejszych czasach losami Polski i bacznie przygląda się poczynaniami naszych przedstawicieli na arenie międzynarodowej też nazwałbym patriotą, ponieważ jest to człowiek, który przyjmuje na „swoje barki” współodpowiedzialność za losy państwa. Patriota w sposób najkorzystniejszy dla całego narodu, a także jego samego, uczestniczy w wyborach ogólnokrajowych. Ta czynność powinna być priorytetem każdego obywatela naszego kraju, któremu zależy na swoim życiu w społeczeństwie, dzięki temu obywatel ma swój mały wpływ na funkcjonowanie państwa i za cel numer jeden stawia sobie osiągnięcie komfortu życia sobie i całego narodu. Obecnie patrioci dbają o polskie godło, hymn czy inne skarby narodowe. Chcą również zachować tradycje polskie czy święta. Jest to coraz trudniejsze ponieważ zaczynamy bardziej obchodzić święta, które tak naprawdę wywodzą się z innych krajów, a zapominamy o naszych tradycjach, świętach. Polski patriota powinien starać się wspierać polski przemysł poprzez kupowanie naszych produktów. Dąży do utrzymania polskich fabryk i zakładów w których będą zatrudniani przeważnie Polacy. Politycy, którzy powinni być patriotami powinni promować nasz kraj na arenie międzynarodowej po to, aby inni dowiedzieli się więcej o naszym kraju, o naszych historycznych losach i o dobrach narodowych. W obecnych czasach także możemy być patriotami. Należy poznawać bogactwo kraju, dbać o zabytki kultury narodowej, poznawać literaturę, sztukę, obyczaje, piękno krajobrazu, polską kulturę, język i historię

W dzisiejszych czasach patriotyzm schodzi na dalszy plan. Mieszkamy w wolnym i demokratycznym kraju, bardziej zależy nam na własnych korzyściach niż na dobru naszej ojczyzny. Uważam, ze patriotyzm jest najbardziej widoczny gdy ojczyzna jest w zagrożeniu, gdy czujemy, że możemy ją stracić, tak, jak to było we wcześniejszych czasach. Dlatego niektórzy byli przeciwni wejściu Polski do Unii Europejskiej, obawiając się, że Polska zostanie wchłonięta przez kraje zachodu.

Patriotyzm to dziś nadal troska o polityczne losy ojczyzny, ale również w większym stopniu troska o rodzinę, poszanowanie własności, sumienne wykonywanie obowiązków w miejscu pracy, przedkładanie dobra wspólnego nad własne. Gdyby patriotyzm nie miał sensu w dzisiejszych czasach, to po co poznajemy naszą historię, wydarzenia z nią związane? Po co obchodzimy święta narodowe, darzymy szacunkiem osoby, które odznaczyły się w naszej historii? Patriotyzm jest jedną z najważniejszych cech każdego człowieka kochającego swój kraj i troska o niego jest priorytetem ponieważ tu się wychował i tu „płynie jego krew”.

Dawid Serafin klasa IIIt4c

 

*** 

Patriota to człowiek, który kocha swoją ojczyznę, jest gotów jej bronic i dbać o jej dobro, a także potrafi być krytyczny w stosunku do jej rodaków. Łączy się to również z szacunkiem do innych narodów. W dzisiejszych czasach obywatele mogą mieć na ten temat różne zdania, z jednej strony patriotyzm odgrywa ważna rolę w życiu każdego człowieka, a z drugiej rzadko kto przywiązuje do tego wagę.

Patriotyzmu doświadczamy chociażby wtedy, gdy pracujemy, jesteśmy uczciwi, dbamy o środowisko i własne otoczenie. To od nas zależy kto będzie sprawował władzę i w jakim stopniu będzie rozwijał się nasz kraj. Jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za to jak jest teraz, lecz także za to w jakim kraju będą żyły nasze dzieci, a następnie późniejsze pokolenia. Taka postawa przejawia się również wtedy, gdy odczuwamy radośc z sukcesów naszych sportowców, natomiast ich niepowodzenia nas przygnębiają. Słysząc pozytywne słowa o naszej ojczyźnie jesteśmy dumni, a kiedy ktoś ją krytykuje czujemy wstyd lub oburzenie. Naszym zadaniem jest wypełnianie obowiązków obywatelskich, takich jak udział w wyborach, przestrzeganie prawa czy dostosowanie się do różnych świadczeń. Ludzie często opuszczają swój kraj w poszukiwaniu pracy, lecz wracając do kraju przekraczają granice z uśmiechem na twarzy.

Z drugiej strony zaś nie zawsze przychodzi nam z łatwością wypełnianie obowiązków obywatelskich, np. każdy przeciętny chłopak zapytany o to, czy chciałby iśc do wojska w celu obrony ojczyzny, bez zawahania stwierdziłby, że nie, ale na pewno znajdzie się jakiś ochotnik. Dawniej ludzie byli gotowi poświęcić wszystko za obronę swojego kraju, mężczyźni, którzy szli do wojska uważali to za zaszczyt. Doskonałym przykładem jest książka ,,Kamienie na szaniec’’, której bohaterowie żyli w ciągłym strachu i niepewności. Dla nich najważniejszym celem była obrona ojczyzny i jej dobro, a własne potrzeby się nie liczyły.

Znajomość języka, tradycji, dbanie o kulturę to wszystko robimy z przyzwyczajenia i często nie zwracamy uwagi na to, że są to działania patriotyczne. W XXI wieku ludzie nie przywiązują wagi do poprawności językowej, używamy słów zaczerpniętych z obcych języków i upraszczamy bezpośrednie zwroty. Wielu ludzi nie wie z jakiej okazji obchodzimy święta państwowe takie jak 3 maja czy 11 listopada.

Reasumując, każdy współczesny człowiek, który żyje i udziela się w społeczeństwie może śmiało stwierdzić, że jest patriotą, mimo tych niekiedy rażących błędów. Zapewne w czasie zagrożenia, wojny czy niewoli łatwiej by było o patriotyczne zachowanie.

Tomasz Janusz klasa IIIt4c

 

*** 

Patriotyzm jest to postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar. Charakteryzuje się przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, a w razie potrzeby poświęcenia dla niej własnego zdrowia, a nawet życia. To encyklopedyczna definicja słowa patriotyzm. Dla większości ludzi pod hasłem patriotyzm kryje się głównie postawa wojownika, który walczy za swoją ojczyznę broniąc jej granic terytorialnych, a w razie potrzeby bez wahania umiera… – oczywiście mają rację. Jednak takie wyobrażenie odnosi się głównie do dawniejszych czasów, kiedy państwa napadały na siebie, aby powiększyć swoje terytorium. A jak obecnie wygląda postawa patrioty? Czy ma taki sam sens jak dawniej?

W dzisiejszych czasach mamy szczęście żyć w wolnym, demokratycznym kraju lecz często zapominamy, że taką sytuację zawdzięczamy swoim przodkom, który wielokrotnie wykazywali się ogromną odwagą stawiając opór znacznie silniejszemu przeciwnikowi. Płacili za to własną krwią stając się wzorami. Dzisiaj sytuacja jest trochę inna, gdyż nie grozi nam już raczej bezpośrednio atak ze strony innych krajów, kiedy po wstąpieniu Polski do NATO, mamy gwarancję, że w razie ataku możemy liczyć chociażby na pomoc światowych potęg takich jak USA. Jednak polscy żołnierze często uczestniczą w wielu operacjach wojennych poza granicami naszego kraju m.in. w Iraku czy Afganistanie. Ci ludzie są znakomitym przykładami patriotów, choć nie walczą o wolność własnej ojczyzny często niosąc pomoc tamtejszej ludności stają się celem ataków osób, które uważają naszych żołnierzy za wrogów. Gdyby zapytać pierwszego z brzegu przechodnia czy uważa się za patriotę z pewnością odpowiedziałby, że tak, ponieważ nasza ojczyzna posiada bardzo bogatą historię i z pewnością każdy Polak jest dumny z tego, że jest Polakiem. Aby uważać się za patriotę nie trzeba ginąć z bronią w ręku, wystarczy okazywać szacunek wobec symboli narodowych i tradycji. Natomiast tradycja coraz częściej zanika, głównie ludzie młodzi uważają, że jest to niemodne. Przykry to widok kiedy np. podczas rozpoczęcia i zakończenia roku młodzież w czasie śpiewania hymnu narodowego nie potrafi się należycie zachować. Pojawiają się żarty z symboli i bardzo ważnych wartości, a wyśmiewanie polityków to już codzienność. A przecież to oni dbają o rozwój i przyszłość naszej ojczyzny. Starają się wprowadzać takie przepisy, aby Polska była bardziej niezależna, a jej mieszkańcom żyło się lepiej. Oczywiście wśród nich są tacy, którzy nad dobro narodu wyżej stawiają własne korzyści, jednak mam nadzieję, że są to sporadyczne przypadki. Jak wspomniałem patriotą może okazać się każdy człowiek. Doskonale to widać podczas różnego rodzaju klęsk żywiołowych jak np. powodzie. Rodacy błyskawicznie mobilizują swoje siły, aby pomóc potrzebującym pracą własnych rąk, żywnością, wsparciem finansowym, a także życzliwym słowem, które również jest im wtedy potrzebne. Dla mnie jest to bardzo piękny przejaw patriotyzmu. Według mnie patriotami są także sportowcy, którzy rywalizują zarówno na szczeblu krajowym jak i na arenie międzynarodowej. Swoimi postawami i wynikami potwierdzają, że można być mistrzem w tym co się robi i lubi. Mogą być doskonałymi wzorami do naśladowania szczególnie dla ludzi młodych, którzy są przyszłością narodu i do nich będzie należeć decyzja o losie naszej ojczyzny. Muszę jednak wspomnieć o pewnym – według mnie – problemie. Czasami widzę na murach lub innych miejscach „piękne” hasła typu: „Polska dla Polaków”.

Na pewno nie świadczy to o nas jako o wzorowych patriotach. Bardzo wstydliwy jest także obraz zachowania niektórych osób na widok obcokrajowca, szczególnie jeśli różni go od nich kolor skóry. Rasizm, ksenofobia i megalomania nie pozwalają zobaczyć w nim człowieka, który pragnie pracować uczciwie i żyć spokojnie, co w ich ojczyźnie było niemożliwe głównie z powodu wojen, dlatego uważam, że trzeba dać im szansę. Polacy również wyjeżdżają za granicę w poszukiwaniu lepszego życia.

Podsumowując temat pragnę podkreślić, że patriotyzm jak najbardziej ma sens w dzisiejszych czasach, ponieważ każdy człowiek powinien być szczęśliwy i dumny ze swojego pochodzenia i stawiać dobro ojczyzny na pierwszym miejscu. Jestem zdecydowanie dumny z tego, że jestem Polakiem, gdyż moi przodkowie walczyli o to, bym był teraz wolnym człowiekiem i ja także będę dokładał wszelkich starań, aby przyszłym pokoleniom żyło się jak najlepej. Polska jest krajem, który wiele przetrwał i jeszcze więcej wycierpiał, ale to tylko sprawiło, że staliśmy się jeszcze bardziej silniejsi.

Kamil Sokal klasa III t4c

 

*** 

Patriotyzm, słowo najczęściej kojarzone z heroicznymi czynami, walką o niepodległość, z powstaniami, a w szczególności ze śmiercią kochających ojczyznę ludzi, których największym marzeniem było ujrzenie dumnego białego orła z koroną na głowie. To słowo jednak ma o wiele więcej znaczeń i odnośników do codziennego życia niż mogłoby się nam wydawać. W mojej pracy chciałbym przytoczyć kilka przykładów patriotyzmu, które spełniają wymagania tego pojęcia, a niewiele mają wspólnego z walką i rozlewem krwi.

Patriotyzm to pilne wywiązywanie się ze swoich obowiązków np. uczniowskich, większość młodych ludzi myśli sobie „ Co wspólnego mają moje lekcje z patriotyzmem”, otóż każdy człowiek jest zobowiązany do przestrzegania pewnych zasad, ich celem nie jest skomplikowanie nam życia lecz wręcz przeciwnie. Zasady i wszelkie prawa są po to, aby uświadomić ludziom ich obywatelski obowiązek, by mieli świadomość tego, co robić, aby uczynić ten świat lepszym. Uczeń, który nie wagaruje, odrabia systematycznie prace domowe i przychodzi na sprawdziany przygotowany za kilka lat będzie dobrym pracownikiem, a jego ciężka praca przyczyni się do zysków całego społeczeństwa.

Grupy kibiców dopingujących swoją drużynę podczas meczu także zdradzają tę wyjątkową cechę. Oczywiście kibice, którzy podczas rozgrywek czynnie dopingują swój zespół nie wszczynając żadnych zamieszek, którzy z dumą patrzą na swoich zawodników. nawet kiedy „spotkanie” zakończy się porażką, nie zachowują się agresywnie wobec kibiców obcej drużyny. Lecz w dzisiejszych czasach częściej można spotkać pseudokibiców, którzy przychodzą głównie po to, aby wszczynać bójki. Przez zachowanie takich ludzi sprzedaż biletów jest ograniczana a przy wejściach stoją ludzie, którzy sprawdzają, aby nie wnieść na teren stadionu niebezpiecznych przedmiotów. Sport jest najbardziej fascynujący wtedy kiedy możemy oglądnąć cały mecz bez rozglądania się na boki z obawą, że możemy dostać butelką.

Patriotami możemy również nazwać nauczycieli, dla których ważniejsze jest, aby przekazać swoim podopiecznym wiedzę, którą oni zdobyli przed laty. Jak ktoś myśli, że praca przez nich wykonywana jest prosta i nie wymaga zbytnio wysiłku, proponuje mu się zamienić albo uczestniczyć w lekcji. Pewność siebie, brak kultury, pretensjonalność – to rzeczy z którymi spotyka się na codzień. Nauczyciele są odpowiedzialni nie tylko za to, co uczniowie robią na lekcji, albo czego na niej nie robią, nauczyciele są odpowiedzialni również za działania uczniów na przerwie. W rękach belfrów spoczywa los „przyszłego kraju”, to w jakim stopniu uda im się wykształcić tych młodych Polaków I wpoić im pewne prawdy moralne. Rodzice często nie zdają sobie sprawy czym zajmują się ich dzieci poza domem, dlatego częstą reakcją na telefon ze szkoły jest „ moje dziecko jest niewinne, zaszła pewnie jakaś pomyłka”, a po zakończeniu rozmowy telefonicznej mówią, że ten nauczyciel jest taki czy inny i nie ma podejścia do dzieci. Tego typu przykładów można by było wymieniać jeszcze wile więcej.

Należy pamiętać też o tym, że mimo, że w naszym kraju trwa obecnie pokój to nasi żołnierze walczą o niego w innych krajach takich jak Afganistan lub Irak. Obrona praw ludzi zupełnie nam obcych też jest cechą godną pochwały, gdyby zapytać cywila czy odważy się na tego typu czyn to pewnie odpowiedziałby, że „gdybym nie miał żony, ani dzieci to pewnie poszedłbym na taką misję – oczywiście nie za darmo”. Lecz takie zachowanie nie jest nawet zbliżone do słowa patriotyzm. Ludzie, którzy jadą do Iraku mają żony, dzieci, wielkie nadzieje na zakończenie tej wojny oraz świadomość, że jeśli coś pójdzie nie tak, to mogą już nigdy więcej nie zobaczyć swoich bliskich. Ci ludzie są patriotami, o których się niewiele mówi. O polskich żołnierzach na misji mówi się najczęściej wtedy, kiedy któryś z nich ginie. Dla większości narodu to rzecz normalna, trwa wojna więc straty w ludziach muszą być zarówno po naszej, jak po ich stronie, ale gdzieś w głębi naszego kraju stoi dom, a mieszkający w nim ludzie mają zupełnie odmienne zdanie na ten temat każdego – to rodzina zmarłego żołnierza. Co innego jeśli możemy być i wspierać bliską nam osobę w ostatnich jej chwilach, a co innego jeśli umiera ona setki kilometrów od domu. Osobiście modlę się za żołnierzy walczących poza terytorium naszego kraju i mam nadzieję, że konflikt ten zakończy się szybko pokojem.

Osoby sprawujące pewne funkcje w naszym państwie też są patriotami. Ludzie mówią, że politycy ciągną nasze państwo na dno. Czy to jest prawda czy też fikcja można by się było długo spierać i wątpię, aby któraś ze stron wygrała ten spór. Lecz z mojej perspektywy wygląda to następująco. Z chwilą kiedy zaczynają się zbliżać wybory na prezydenta, premiera, czy na inne ważne stanowisko we wszystkich środkach łączności słyszymy obietnice różnych polityków czy też całych partii. Wybory można porównać do biegów. Ktoś musi wygrać nie zależnie „czy mu kibicowaliśmy czy też nie”. „Zwycięzca” ma cztery lata na to, żeby udowodnić obywatelom, że wybierając go nie popełnili błędu. Zwykle kończy się tak, że obietnice pozostają tylko obietnicami. Można byłoby zapytać dlaczego jest tak, a nie inaczej, w odpowiedzi usłyszelibyśmy zapewne, że ludzie sprawujący władzę nie umieją jej sprawować w należyty sposób. Ale powinniśmy się zastanowić jak można poprowadzić państwo i sprawić, aby ludziom żyło się lepiej skoro w telewizji cały czas się widzi: porwano na ulicy małe dziecko, na dworcu autobusowym napadnięto na policjanta, na cmentarzu zamordowano młodego mężczyznę. Sami niszczymy swoje państwo więc jeżeli chcemy mieć do kogoś pretensje, musimy je mieć do samych siebie. Co innego byłoby, gdyby obywatele w porządku wobec prawa, ale skoro zachowanie jednych jak i drugich jest dalekie od patriotyzmu to już nie pozostaje nam nic innego jak czekać aż któraś ze stron się opamięta.

Aby być patriotą nie trzeba być sławnym ani rozpoznawanym na ulicy, choć te cechy są przydatne jeśli chodzi o szerzenie dobra. Pisałem o ludziach, których praca jest przykładem patriotyzmu. Lecz tak naprawdę nie trzeba być politykiem, aby mieć za sobą poparcie ludzi, nie trzeba być nauczycielem, aby uczyć innych moralności, nie trzeba być też kibicem, aby móc integrować się z innymi ludźmi, ani żołnierzem, aby bronić tego co jest dla nas ważne. Patriotami są osoby, które płacą podatki ponieważ państwa budowane na uczciwości mają szansę zajść najdalej, patriotami są ludzie pracujący w Polsce – ponieważ wiedzą, że w ten sposób wspierają rozwój polskiej gospodarki. Kiedyś, kiedy byłem małym chłopcem przydarzyła mi się sytuacja z której nie jestem zbyt dumny, ale z pewnością nadaje się do tego, aby o niej napisać. Była to uroczystość 11 listopada, pogoda jak na te porę roku była dość dobra. Na placu kościoła rosło wiele drzew. Większość ludzi podczas nabożeństwa stała na dworze. Ja wraz z trzema kolegami również należeliśmy do tej grupy. Staliśmy na samym końcu przy metalowym ogrodzeniu. Podczas gdy inni ludzie stali i cierpliwie słuchali kazania, my opieraliśmy się o ogrodzenie w cieniu drzewa cicho rozmawiając, aż do momentu kiedy przyszedł czas na odśpiewanie hymnu. Zrobiłem krok od ogrodzenia i stojąc na baczność śpiewałem hymn razem z innymi, moi koledzy byli tak bardzo pochłonięci rozmową, że nawet nie zwrócili uwagi co się dzieje. Kiedy jeden z nich zaczął się cicho śmiać zauważyłem, że stojący parę metrów dalej starszy mężczyzna co chwilę patrzy się w naszą stronę. Po hymnie ów mężczyzna podszedł do nas i z surową miną zabrał nas poza teren kościoła i powiedział. „Gdzie wy niby jesteście? W cyrku? Nie wiecie jak należy się zachować podczas mszy świętej, nie wspominając już o hymnie. Gdy byłem w waszym wieku na moich oczach Ci, którzy nucili hymn, nie wspomnę już o śpiewaniu, ginęli od kuli okupanta. Ludzie całymi rodzinami idący na śmierć śpiewali tę pieśń z nadzieją, że w przyszłości następne pokolenia będą mogli z dumą mówić, że są Polakami. Tak odpłacacie się za ich poświęcenie?”. Wstyd mi było jak nigdy wcześniej. Moim kolegom mniej.

Ta rozmowa zachowała się w mojej pamięci po dziś dzień. Od tamtego wydarzenia stosunki miedzy mną, a moimi kolegami się popsuły. Co roku przyjeżdżam na obchody 11 listopada do tego kościoła i stoję w tym samym miejscu co przed laty z nadzieją, że spotkam tego mężczyznę spytam go o imię i podziękuje za najcenniejszą lekcję patriotyzmu jaką kiedykolwiek otrzymałem.

Patriotyzm w dzisiejszych czasach jest tym, o czym się mało mówi, a tak być nie powinno. Powinniśmy być dumni z naszej historii i przede wszystkim z ludzi, którzy brali i biorą udział w jej tworzeniu. Mam nadzieję, że moja historia otworzy oczy tym, którzy nie dostrzegają rzeczy ważnych i ważniejszych.

Łukasz Magier klasa Iit4c

 

*** 

Patriotyzm, czyli postawa wyrażająca się w wypełnianiu podstawowych konstytucyjnych obowiązków obywatelskich, takich jak służba wojskowa i obrona ojczyzny, wierność wobec kraju, troska o wspólne dobro i dbałość o stan środowiska naturalnego, przestrzeganie prawa, gotowość do ponoszenia wszelkich ciężarów i świadczeń, w tym też płacenie podatków. Patriotyzm jest dzisiaj dla nas równie ważny jak kilkadziesiąt, czy kilkaset lat temu podczas różnych wojen. Dzisiaj również powinniśmy poświęcić się Ojczyźnie, walczyć o nią. Tylko ta walka ma być nie tylko o wolność, ale o to, żebyśmy byli sobą, żebyśmy byli prawdziwymi Polakami i dbali o Ojczyznę tak, jak się dba o własną rodzinę. Prawdziwy Polak – patriota dba o dobra swojego kraju, bierze czynny i aktywny udział w jej rozwoju, pamięta o miejscach pamięci narodowej oraz uczestniczy w obchodach świąt narodowych i wydarzeniach rocznicowych.

A czym jest dla nas „Ojczyzna”? Ojczyzna to jedna wielka rodzina, składająca się z ludzi, których łączy język, kultura, zwyczaje, obyczaje, historia, tradycje, itp. Ojczyzna jest naszym domem. Powinniśmy o nią dbać i troszczyć się o jej dalszy rozwój. Ojczyzna to „matka” wszystkich ludzi – najukochańsza, najważniejsza, darzymy ją miłością. Prawdziwy Polak kocha swoją Ojczyznę. Patria jest skarbem, który jest naszą przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Powinniśmy: uczyć się, zdobywać wykształcenie, brać udział w pracach naukowych i odkrywczych, służyć w wojsku, nie opuszczać kraju, nie wyjeżdżać za granicę po to tylko, aby zdobyć wyższe zarobki.

Uważam również, że warto poświęcić swoje życie dla ojczyzny, ponieważ każdego obywatela obowiązuje: szacunek, godność i umiłowanie. Warto walczyć o swój kraj, to świadczy o patriotyzmie, poświęceniu i przywiązaniu do niego. Przykładem takich osób są, m.in.: Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski, Władysław Sikorski. Są to wzory godne naśladowania z czasów wojennych. Gdyby dzisiaj wolność Polski była zagrożona to dawny patriotyzm odżyłby na nowo i wielu Polaków bez wahania stanęłoby w obronie Ojczyzny.

Dziś żyjemy w wolnym kraju i nie musimy walczyć bronią, lecz patriotyzm i dziś się szerzy i ma swój sens. Wypełniając podstawowe obowiązki wobec swojej Ojczyzny przyczyniamy się do jej rozkwitu, bogactwa i dobra. W dzisiejszych czasach prawdziwi patrioci w głębi serca szczycą się z wielkich dokonań naszych przodków, kultywują pamięć o naszej historii, kulturze i tradycji.

Sylwia Nizio klasa It4d