PCK zbiera tekstylia

Firmy, urzędy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe! Zgłoście chęć ustawienia pojemników na waszym terenie. Darczyńco – zwróć uwagę na oznaczenia pojemników.

Reklamy

 

Lubelski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża ponownie  prowadzi zbiórkę tekstyliów do specjalnie oznaczonych pojemników, rozmieszczanych od dziś na terenie całego województwa. Pojemniki te są własnością Polskiego Czerwonego Krzyża. PCK gromadzi w nich tekstylia, a środki pozyskane ze sprzedaży zebranych ubrań, pościeli itp. przeznacza na obsługę projektów pomocowych i edukacyjnych oraz bieżącą działalność statutową.

Zbiórka tekstyliów to sposób na pozyskiwanie środków, z którego PCK korzystał już wcześniej, teraz jednak wdrażamy nowy model działania w tym zakresie. Większość tekstyliów, które trafiają do pojemników nie może być – ze względu na swój stan – przekazana potrzebującym. Może jednak zostać wykorzystana do celów przemysłowych. PCK zdecydował się powierzyć recycling zbieranych tekstyliów specjalistom, w zamian za wsparcie finansowe.

Reklamy

Darczyńcy, którzy chcą przekazać ubrania, pościel, pluszaki, czy buty w dobrym stanie, wciąż mogą to zrobić odwożąc wyprane rzeczy do najbliższego oddziału PCK. Ci zaś, którzy decydują się pozostawić tekstylia w pojemnikach, powinni zwrócić uwagę na ich oznaczenie. Pojemniki PCK mają znak Czerwonego Krzyża oraz dane kontaktowe PCK – można szybko zweryfikować, czy dany pojemnik jest własnością PCK, a także, w razie potrzeby, poinformować o nieprawidłowościach (uszkodzenie pojemnika, przepełnienie itp.).

Ponieważ Polski Czerwony Krzyż rozlicza się z partnerami na podstawie ilości przekazanych tekstyliów, każdy kilogram się liczy. Im więcej PCK zbierze, tym więcej środków pozyska na swoje działania. Co ważne, dochody ze sprzedaży tekstyliów na danym terenie zostaną przeznaczone na lokalną działalność PCK. Zostawiający ubrania w pojemnikach, pomagają więc potrzebującym w swojej okolicy.

Lubelski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża dokłada wszelkich działań, aby pojemniki na odzież kojarzyły się pozytywnie. Wszystkie lokalizacje będą posiadały odpowiednie zezwolenie właściciela terenu. Kontenery będą zadbane, a teren wokół nich czysty. Wszelkie interwencje będą na bieżąco załatwiane przez pracowników PCK. Kontenery będą sukcesywnie pojawiać się na terenie całego województwa przez najbliższych kilka miesięcy.


W związku z powyższym Lubelski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża gorąco apeluje o:

– wrzucanie odzieży i tekstyliów do pojemników oznaczonych znakiem PCK;

– zgłaszanie uwag i sugestii dotyczących pojemników pod numery telefonów na nich wskazane;

– zgłaszanie przez firmy, urzędy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe chęci ustawienia pojemników na ich terenie.

 

Kontakt dla właścicieli terenów:

Tomasz Kubiczek – koordynator  ds. pozyskiwania odzieży

Tel. 81-532-08-27; 665-686-866

lublin.odziez@pck.org.pl

 

 

LOO PCK