PE poparł ustanowienie Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych

Polscy i włoscy eurodeputowani wraz z Komitetem Ogrodu Sprawiedliwych – Gariwo uzyskali dzisiaj poparcie Parlamentu Europejskiego dla idei ustanowienia Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych. Za przyjęciem oświadczenia pisemnego, którego współautorką była prof. Lena Kolarska-Bobińska, głosowało blisko 400 posłów.

Reklamy

– Razem z włoskim posłem Gabrielem Albertini zabiegaliśmy o ustanowienie 6 marca Dniem Sprawiedliwych dla uczczenia pamięci tych, którzy ryzykowali życiem pomagając innym w czasie wojen i czystek, które zgotował ludzkości totalitaryzm. Także w mniej odległej przeszłości m.in. w Bośni, Rwandzie, Kambodży – mówi prof. Lena Kolarska-Bobińska.

– Nie możemy zapomnieć o czynach Sprawiedliwych. Składając im hołd przypominamy, że każdy człowiek może wykazać się osobistą odwagą pomagając tym, którzy są prześladowani i broniąc swoich wartości. Pamięć o Sprawiedliwych, którzy dzięki własnej odwadze doprowadzili w Europie do zakończenia totalitaryzmu ma ogromną wartość edukacyjną dla dzisiejszej młodzieży – dodaje Kolarska-Bobińska.

– Poparcie dla Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych ma wielkie znaczenie dla przyszłości naszej europejskiej wspólnoty. Podkreśla wartość osobistej odpowiedzialności i pokazuje, że każdy człowiek w każdych okolicznościach może mieć siłę żeby bronić prawdy, demokracji i może wykazać opór wobec przemocy w stosunku do drugiego człowieka – powiedział jeden z inicjatorów, włoski pisarz i dziennikarz Gabriele Nissim

Wcześniej pod apelem swój podpis złożyli już m.in. Tadeusz Mazowiecki i Władysław Bartoszewski, Andrzej Wajda, Krystyna Janda, Krzysztof Zanussi.

Dokument Parlamentu Europejskiego zostanie przekazany do Wysokiej Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, Komisji Europejskiej, Rady oraz parlamentów państw członkowskich.

Petycję można podpisywać na Facebooku: https://www.facebook.com/gariwo

Eurodeputowani mogą przygotowywać oświadczenia pisemne, jeśli chcą zwrócić uwagę na ważne dla Unii Europejskiej sprawy. Aby oświadczenie pisemne zostało przyjęte przez cały Parlament Europejski, rezolucję musi podpisać co najmniej 377 z 753 posłów. W 2010 roku na 101 zgłoszonych oświadczeń tylko w przypadku 13 udało się zebrać wymagane podpisy.

 


Biuro Poseł do Parlametu Europejskiego
prof. Leny KOLARSKIEJ-BOBIŃSKIEJ