Picasso w Hrubieszowie!

Wieczorem 19 maja 2018 roku, w ramach Nocy Muzeów, odbędzie się uroczyste otwarcie niewielkiej wystawy wielkiego artysty. Po raz pierwszy i być może po raz ostatni zagości w Hrubieszowie twórczość Pablo Picasso.

Reklamy

 

Muzeum w Hrubieszowie:

Trzymaliśmy to w tajemnicy do ostatniej niemal chwili. O pomyśle zorganizowania tej wystawy w hrubieszowskim Muzeum wiedziało zaledwie kilka osób.

Przyszedł najwyższy czas, by o tym powiedzieć!

Wieczorem 19 maja 2018 roku, w ramach Nocy Muzeów, dokonamy uroczystego otwarcia niewielkiej wystawy, wielkiego artysty.

Po raz pierwszy i być może po raz ostatni Picasso zagości w Hrubieszowie.

Skąd w ogóle pomysł, by taka wystawa pojawiła się u nas…?

Otóż… 25 sierpnia 1948 r. do Polski przybył Pablo Picasso, jeden z najbardziej znanych twórców w dziejach historii sztuki. Dla liczącego wówczas niespełna 70 lat artysty była to pierwsza w życiu podróż samolotem i jedyna wizyta w naszym kraju. Pobyt zaplanowany początkowo na trzy dni przedłużył się do dwóch tygodni.

W tym roku upłynie 70 lat od pamiętnej wizyty wielkiego artysty w naszym kraju.

Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie szczęśliwym zbiegiem okoliczności zaprezentuje zatem między innymi tę część twórczości Picassa, która powstała bezpośrednio pod wpływem jego pobytu w Polsce.

Za pośrednictwem prof. Andrzeja Kokowskiego, archeologa i miłośnika sztuki, kontakt z nami nawiązał kolekcjoner (który zastrzegł, że pragnie zachować anonimowość) i zaoferował, że może wypożyczyć swój niewielki, ale bardzo interesujący, liczący ponad 20 sztuk zbiór grafik Pabla Picassa.

Więcej szczegółów w najbliższych dniach.

 

(źródło: Muzeum w Hrubieszowie)