25 kwietnia 2024

Pięć lat Stowarzyszenia Bezpieczny Powiat Hrubieszowski

We wrześniu br. minęło pięć lat działalności Stowarzyszenia „Bezpieczny Powiat Hrubieszowski”.
Zebranie założycielskie Stowarzyszenia odbyło się 28 maja 2001 roku z inicjatywy m. in. Jerzego Adamczaka – ówczesnego Przewodniczącego Komisji Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego Rady Powiatu oraz Komendanta Powiatowego Policji w Hrubieszowie, Zdzisława Gieruna.

Członkami założycielami były 24 osoby, przede wszystkim działacze i pracownicy samorządów hrubieszowskich, przedstawiciele hrubieszowskiego biznesu i policji.

Na zebraniu założycielskim przyjęto statut Stowarzyszenia oraz powołano Komitet Założycielski w składzie Zdzisław Gierun, Zdzisław Kosakowski i Jarosław Woźniak.

Po uzyskaniu pozytywnej opinii dla tej inicjatywy – pierwszej w województwie lubelskim – Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji – w dniu 19 września 2001 roku uzyskano sądową rejestrację Stowarzyszenia, a w dniu 28 września 2004 ropku Stowarzyszenie uzyskało status organizacji pożytku publicznego.

Niestety zadanie podstawowe dla realizacji którego Stowarzyszenie zostało powołane, tj. budowa monitoringu wizyjnego miasta Hrubieszowa nie zostało zrealizowane z powodu braku zdecydowanego zainteresowania tą inicjatywą samorządu miejskiego.

Nie zrealizowano także inicjatywy alternatywnej dla tej pierwszej tj. budowy Miasteczka Ruchu Drogowego przy ul. Listopadowej w Hrubieszowie z powodu sprzeciwu mieszkańców tej ulicy, którzy w drodze protestu, także czynnego, uniemożliwili rozpoczęcie przygotowanych już prac budowlanych.

W sytuacji tej Stowarzyszenie skoncentrowało się na podejmowaniu innych zadań statutowych, realizacja których nie była aż tak bardzo zależna od partnerów zewnętrznych.

Tak się narodziła m.in. współpraca:

– z PCPR w zakresie organizacji bezpłatnych porad psychologa i prawnika w PIK dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie, która trwała przez okres trzech lat (2003, 2004 i 2005), finansowanych przez Stowarzyszenie i ROPS w Lublinie.

– z Powiatową Biblioteką Publiczną, Komendą Powiatową Policji i Starostwem Powiatowym w zakresie realizacji programu „Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Powiat Hrubieszowski”, który w br. przy wsparciu finansowym ROPS w Lublinie realizowany jest w ramach projektu „Wsparcie pozaszkolnych programów profilaktycznych dla dzieci i młodzieży altyernatywnych wobec uzależnień”.

– z Komendą Powiatową Policji i Starostwem Powiatowym, od czterech już lat realizowany jest własny projekt Stowarzyszenia polegający na dostarczaniu wszystkim ucznim klas pierwszych i klas zerowych odblasków samoprzylepnych, sygnalizujących ich obecność na drogach publicznych.

Także od kilku już lat Stowarzyszenie wspiera finansowo inicjatywy dotyczące zagadnień poprawy bezpieczeństwa w powiecie. Dotyczy to m.in. współzawodnictwa dzieci i młodzieży szkolnej wszystkich poziomów szkół organizowanego przez PCK, Straż Pożarną, Starostwo Powiatowe i szkoły z terenu powiatu hrubieszxowskiego w ramach Turnieju Udzielania Pierwszej Pomocy, Turnieju Wiedzy Pożarniczej oraz Turnieju Motoryzacyjnego.

Ważnym kierunkiem działalności Stowarzyszenia było także uczestniczenie w inicjatywach poprawiających bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu. Kierując się tą przesłanką dofinansowano zakup respiratora dla OIT w miejscowym szpitalu, zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Komendy Powiatowej PSP, fantoma dla Zarządu Rejonowego PCK i cyfrowych aparatów fotograficznych dla Komendy Powiatowej Policji. Dla tej ostatniej Stowarzyszeni pomogło też sfinansować zakup wyposażenia nowych pomieszczeń Komendy oraz doraźnie wspierało zakup paliwa do radiowozów.

Stowarzyszeni pomogło także wyposażyć Ośrodek Kuratorski przy Sądzie Rejonowym oraz zakupić wyposażenie ośrodka monitoringu wizyjnego w Zespole Szkół Nr 1 w Hrubieszowie.

Na realizację wszystkich tych przedsięwzięć Stowarzyszenie przeznaczyło prawie 130 tys. zł., a środki te pomogli pozyskać Sąd Rejonowy w Hrubieszowie, ROPS w Lublinie oraz sami członkowie Stowarzyszenia wspierając jego działalność składkami oraz ostatnio odpisami od należnego podatku dochodowego.

tekst i zdjęcie:
Zdzisław Kosakowski
www.kosakowski.hru.pl