Pięć zasad zdrowej diety, o czym warto pamiętać?

Dieta, to sposób odżywiania. Nasz organizm nie jest workiem do którego możemy wrzucić wszystko. Prawidłowe odżywianie wiążę się z przestrzeganiem pewnych zasad. Należy dbać o odpowiednie ilości i rodzaj dostarczanych substancji odżywczych. Pamiętać o tym powinny osoby chcące zrzucić zbędne kilogramy, ale nie tylko. Każdy, świadomy człowiek powinien dbać o zdrową dietę. W przeciwnym razie może nabawić się bardzo poważnych dolegliwości, a nawet doprowadzić do pewnych chorób. 

Reklamy

Klucz do sukcesu- konsultacja medyczna

Jeżeli sami nie potrafimy zadbać o nasze zdrowie, powinniśmy skonsultować się z dietetykiem. Udzieli on wielu cennych wskazówek dotyczących prawidłowego odżywiania. Poza tym przeprowadzi z nami wywiad i zleci niezbędne badania. W ten sposób ustalimy dziennie zapotrzebowanie kaloryczne, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Szczególnie osoby na diecie odchudzającej nie powinny rezygnować z tej wizyty. Bardzo często powiem chcąc schudnąć poddajemy się drakońskim dietą. Niestety wbrew oczekiwaniom, nie przynoszą one efektu lub jest on wyłącznie krótkotrwały. 

Zbilansowane posiłki przygotowane w oparciu o zapotrzebowanie kaloryczne 

Znając zapotrzebowanie kaloryczne, możemy przygotować odpowiednio zbilansowane posiłki. Niestety dla wielu osób jest to dość problematyczne. Obliczanie składników odżywczych w każdym daniu to zadanie wymagające pewnej wiedzy. Trzeba też pamiętać, że nawet najmniejsza przekąska powinna zostać uwzględniona w codziennym jadłospisie. Dlatego na początku przygody ze zdrowym odżywianiem warto sięgnąć po pomoc specjalistów. Korzystając z cateringu dietetycznego będziemy mieli pewność, że wszystko co jemy zostało skrupulatnie policzone i przygotowane z myślą o naszych potrzebach. 

Odpowiednie nawadnianie 

Oprócz jedzenia w diecie bardzo ważne jest odpowiednie nawadnianie. Zdrowy, dorosły człowiek powinien wypijać dziennie minimum dwa litry wody. Ważne, żeby pamiętać, że do tej liczby wbrew pozorom nie wlicza się zup, czy innych napoi. Korzystając z cateringu dietetycznego nie psujmy nadchodzących efektów słodzonymi sokami. Chcąc zrzucić kilka kilogramów pijmy najlepiej czystą wodę, którą urozmaicić możemy plastrem cytryny, bądź zielonego ogórka. Ewentualnie raz dziennie pozwolić sobie możemy na kubek niesłodzonej herbaty lub czarnej kawy. 

(Nie)konieczne podjadanie 

Korzystając z cateringu dietetycznego otrzymamy posiłki łącznie z deserami. Przygotowując jadłospis samemu również musimy pamiętać o przekąskach. Wszystko, co zjadamy powinno być podzielone tak, abyśmy o żadnej porze nie czuli głodu. Wykluczmy również pewne produkty. Ciasteczka, batoniki i czekolada są bardzo smaczne. Niestety również mocno kaloryczne. W zamian zjedzmy garść orzechów, czy suszonych owoców. Nie tylko zmniejszą łaknienie, ale pomogą w prawidłowej przemianie materii.

"https://burakdieta.pl"

Alkoholowe zero

W prawidłowej diecie możemy pozwolić sobie na minimalne odstępstwa od podstawowych reguł. Jednak będąc na diecie odchudzającej nie powinniśmy tego robić. Dorosły człowiek czasem pije alkohol. Niestety chcąc schudnąć, powinniśmy z niego zrezygnować całkowicie. Po pierwsze jest on dość kaloryczny. Po drugie, często sięgamy po niego wieczorem, przez co obciążamy nasz organizm przed snem. Ostatecznie alkohol zaburza pracę jelit i powoduje, że pojawia się złudne uczucie głodu.

Prawidłowa dieta jest niezwykle ważna. Nasze samopoczucie bardzo szybko się poprawi, jeśli zaczniemy dbać o to co jemy. Pamiętajmy także, by posiłki spożywać w spokoju.

­

(tekst i fot. mat. partnera)