Piece CO sposobem na zmniejszenie smogu

Kolejne alerty smogowe ogłaszane w różnych miastach naszego kraju wskazują, jak dużym problemem jest obecnie zanieczyszczenie powietrza. Unoszące się w atmosferze trujące substancje oraz pyły wpływają negatywnie na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Sprawcami takiej sytuacji są nie tylko opary wydobywające się z kominów wielkich fabryk przemysłowych czy spaliny samochodowe, ale przede wszystkim użytkowane w ubogich gospodarstwach domowych stare kotły grzewcze.

Reklamy

 

Czym jest smog?

Smog to zanieczyszczenie powietrza objawiające się wysokim stężeniem substancji niekorzystnych dla zdrowia ludzkiego. Przyczynkiem do jego powstania są niesprzyjające warunki atmosferyczne takie jak mgła, bezwietrzna pogoda oraz duża wilgotność powietrza. Wchodzące w skład smogu związki chemiczne stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, albowiem mogą wywoływać alergie, powodować astmę lub niewydolność oddechową, a w skrajnych przypadkach nawet paraliż układu krwionośnego. Ponadto, w wyniku długotrwałego przebywania w strefie smogu wzrasta zachorowalność na nowotwory.

Nowoczesne piece CO

Czynnikiem powstania smogu jest przede wszystkim działalność człowieka, w tym palenie w przestarzałych piecach węglowych. W trakcie ogrzewania mieszkań i domów węglem lub drewnem emitujemy do atmosfery szkodliwe związki chemiczne, które gromadząc się w powietrzu powodują powstanie szkodliwej, nieprzepuszczalnej chmury zanieczyszczeń. Dodatkowym źródłem wytworzenia się smogu jest również używanie w piecach niskiej jakości paliw, często zabronionych w krajach Europy Zachodniej, takich jak muł, a nawet śmieci. Niestety, z uwagi na niską cenę tego rodzaju produktów, szacuje się, że w Polsce co roku kupuje się ponad milion ton zagrażającego życiu mułu. Niestety taka oszczędność jest jedynie pozorna.

W celu polepszenia się jakości powietrza istotnym wydaje się zwiększenie świadomości społecznej w kwestiach wymiany przestarzałych pieców na nowoczesne kotły spełniające unijne normy emisyjne. Projektowane aktualnie piece co są nie tylko bezpieczne dla środowiska, ale również bardziej komfortowe w użytkowaniu. Kotły wyposażone są w podajniki, które w zależności od potrzeb regulują dostarczanie paliwa, tym samym ułatwiając prawidłowe jego zużycie. Takie rozwiązanie przekłada się na oszczędność oraz wygodę. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że nowoczesne piece co w minimalny sposób angażują osoby odpowiedzialne za jego obsługę. Są w pełni zautomatyzowane i wyposażone w szereg czujników wpływających na ich prawidłową pracę. Elektroniczne systemy mają za zadanie nie tylko wspomniane dawkowanie paliwa, ale także dostosowanie intensywności spalania do aktualnych warunków atmosferycznych oraz indywidualnych wymagań użytkownika, co do temperatury panującej w określonych pomieszczeniach.

Reasumując, wymiana przestarzałych pieców na nowoczesne kotły co to inwestycja nie tylko w środowisko, ale także w nasze samopoczucie, zdrowie oraz portfele. Jest również kluczem do rozwiązania palącego, smogowego problemu.

Konsultacja: Kotły na pellet Witkowski

 

fot. mat. sponsora