Piękny jubileusz 100 lat!

Dziś, 23 grudnia, obchodzi swoje urodziny Pan kapitan w stanie spoczynku Stefan Zieliński, urodzony w Poraju, w gminie Horodło. Obecnie mieszkający w Toronto, w Kanadzie. Jest on weteranem, bohaterem Wojska Polskiego.

Reklamy

W czasie II wojny światowej przedostał się do Rumunii, Jugosławii, potem do Francji. Kolejnym etapem tułaczki była Anglia. Tam wstąpił do tworzonej Pierwszej Dywizji Pancernej pod dowództwem gen. Stanisława Maczka.

Następnie ukończył szkołę podchorążych i otrzymał stopień podporucznika. Służył w I Pułku Pancernym, jako dowódca czołgu.

Reklamy

Przeszedł szlak bojowy od Caen we Francji, a zakończył w Wittmundzie, w Niemczech 5 maja 1945 roku o godz 7 40 .

W czasie tych walk został ciężko ranny podczas natarcia pod Baarle Nassuu w Holandii. Został uratowany z płonącego czołgu.

Stefan Zieliński jest odznaczony wieloma odznaczeniami za swoje bohaterstwo, między innymi Krzyżem Walecznych.

Po wojnie chciał powrócić w swoje rodzinne strony, ale na prośbę rodziny, która prosiła żeby tego nie robił, ponieważ w niewyjaśnionych okolicznościach został zabity jego brat.

Pozostał w Anglii, tam zawarł związek małżeński i wspólnie z żoną wyemigrowali do Kanady. Ma jedną córkę. Był wielokrotnie w Polsce i swoich rodzinnych stronach.

Dzięki rodzinie miałem okazję osobiście rozmawiać z nim przez telefon – bardzo miły i sympatyczny Pan.

Z tej okazji wysłaliśmy Solenizantowi serdeczne życzenia 100 lat i złożyliśmy życzenia świąteczne od całego Hrubieszowskiego Klubu Kolekcjonera.

Życzenia urodzinowe przesłała osobiście Pani Maryla Symczuk – Starosta Powiatu Hrubieszowskiego oraz Pan Krzysztof Bożek – Wójt Gminy Horodło.

Serdeczne podziękowania dla rodziny Pana Zielińskiego za udostępnienie jego historii i zdjęć.

Niech żyje Nam długo i szczęśliwie!

 

Mieczysław Zapała

Hrubieszowski Klub Kolekcjonera

 

fot. arch rodzinne