Pisanki, kraszanki jajka malowane – muzeum zaprasza na warsztaty

Wielkanoc najważniejsze święto w kościele katolickim, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. Jednym z atrybutów używanych podczas świąt jest jajko, bowiem jest ono i we współczesnej obrzędowości wielkanocnej widomym znakiem rozpoczynającym te święta.

Reklamy

 

Malowanie jaj to zwyczaj bardzo stary. Wzmianki o nim można odnaleźć w dziełach starożytnych mistrzów: Owidiusza, Pliniusza czy Juwenala. Pisanki miały również szczególne znaczenie dla Słowian, gdyż były nie tylko symbolem odnawiającego się życia i narodzin, a również spełniały szczególną rolę wśród przedmiotów magicznych. Ponadto jajko było symbolem długiego życia, siły oraz traktowano je jako medium w kontaktach z bogami i duchami.

Uczestnicy warsztatów dowiedzą się czym różnią się pisanki od kraszanek i jakie jajka miały w koszykach nasze prababcie. Poznają magiczną moc jaj wielkanocnych np. na urodę i miłość, toczonych po grzbietach zwierząt, zakopywanych w ogrodzie i wiele innych. Wzorując się na dawnych pisankach uczestnicy spróbują ozdobić własnoręcznie jajko metodą batikową.

Zapraszamy na zajęcia, podczas których przypomnimy tradycyjne malowanie jajek. Każdy uczestnik musi przynieść na zajęcia 2 jajka ugotowane na twardo.

 

Termin zajęć 5.03 – 30.03.2018r.

Wstęp 3 zł od uczestnika spotkania.

Rezerwacja telefoniczna 84 696 27 83.

Muzeum im. ks. Stanisława Staszica

3-go Maja 11, 22-500 Hrubieszów

 

źródło i fot. Muzeum im. St. Staszica