Pisanki, kraszanki jajka malowane – warsztaty muzealne

Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijańskie, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. natomiast jednym z najbardziej charakterystycznych atrybutów świąt wielkanocnych jest jajko.

Reklamy

 

Malowanie jaj to zwyczaj bardzo stary. Wzmianki o nim można odnaleźć w dziełach starożytnych mistrzów: Owidiusza, Pliniusza, czy Juwenala. Pisanki miały również szczególne znaczenie dla Słowian, gdyż były nie tylko symbolem odnawiającego się życia i narodzin, a również spełniały szczególną rolę wśród przedmiotów magicznych. Ponadto jajko było symbolem długiego życia, siły oraz traktowano je jako medium w kontaktach z bogami i duchami.

W związku ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi postanowiliśmy przygotować interesujące warsztaty muzealno-plastyczne dla grup zorganizowanych.

Uczestnicy warsztatów dowiedzą się czym różnią się pisanki od kraszanek i jakie jajka miały w koszykach nasze prababcie. Poznają magiczną moc jaj wielkanocnych np. na urodę i miłość, toczonych po grzbietach zwierząt, zakopywanych w ogrodzie i wiele innych. Wzorując się na dawnych pisankach uczestnicy spróbują ozdobić własnoręcznie jajko metodą batikową.

Zapraszamy na zajęcia, podczas których przypomnimy tradycyjne malowanie jajek.

Każdy uczestnik musi przynieść na zajęcia jajko ugotowane na twardo.

Termin zajęć 20.03 – 12.04 2017 r.

Wstęp 3 zł od uczestnika spotkania.

Rezerwacja telefoniczna 84 696 27 83 – p. Beata Bitner.