Plakaty do pokoju dziecka

Dziecko to bardzo bystry obserwator i uczy się już od najmłodszego wieku. Początkowo naśladuje zachowania dorosłych, by z czasem określić własne potrzeby. Pierwszy wystrój pokoju dziecka rodzice robią zgodnie z własnymi gustami, w kolejnym muszą już uwzględnić gust malucha.

 

Jak urządzić pokój dla dziecka?

Pokój dziecinny stanowi oazę bezpieczeństwa dla malucha. Jego wyposażenie musi odpowiadać potrzebom dziecka. Musi mieć miejsce do spania, do zabawy, a dzieci starsze także biurko do nauki.
Wyposażenie oraz wystrój pokoju dla dziecka zmienia się wraz z jego wiekiem. Meble stają się coraz większe, przybywa książek i różnego rodzaju gadżetów.

Zastosowanie plakatów w pokoju dla dzieci

Dla przedszkolaków najlepsze będą plakaty z ulubionymi bohaterami bajek, w ich towarzystwie będą czuły się bezpiecznie i nie będą miały problemów z zasypianiem. Zwykle takie plakaty lub obrazy na płótnie są w bardzo intensywnych kolorach, które przedszkolaki uwielbiają.

W przypadku starszych dzieci, które umieją już czytać, plakaty można wykorzystać w celach edukacyjnych. Mogą przypominać o posprzątaniu zabawek czy myciu zębów. Ich kolorystyka jest zdecydowanie bardziej stonowana. Oczywiście mogą towarzyszyć im także plakaty wybrane samodzielnie przez dziecko, przecież to jego pokój i powinno czuć się w nim swobodnie.

Wraz z wiekiem dziecka zmieniają się jego upodobania i plakaty w jego pokoju. Nastolatki same już wybierają plakaty do swojego pokoju. Najczęściej są to plakaty z ulubionymi zespołami muzycznymi lub bohaterami gier komputerowych. Czasami rodzice chcą ingerować w ich wybory, ale w zasadzie nie powinni tego robić, ponieważ może prowadzić to do niepotrzebnych konfliktów. Ewentualnie można sugerować, że plakat nie pasuje do koloru ścian lub pozostałych elementów wystroju pokoju.

O ile w pozostałych pomieszczeniach plakaty stanowią tylko dopełnienie ich wystroju, o tyle w pokoju dziecka, a zwłaszcza nastolatka stają się elementem dominującym. Plakaty znajdują się na każdej ścianie, a nawet na drzwiach. Bardzo często też się zmieniają w zależności od aktualnej fascynacji nastolatka lub mody wśród kolegów i koleżanek.

Plakaty to bardzo dobry pretekst do rozmów z latoroślą na temat gustów, dekorowania pomieszczeń, poglądów. Rodzice powinni wystrzegać się totalnej krytyki, która zrodzi totalny bunt. Znacznie lepszym rozwiązaniem są bardzo subtelne sugestie lub dyskretne podpowiedzi. Ostateczny wybór zawsze należy pozostawić latorośli i cierpliwie czekać aż zmieni swoje upodobania.

 

(tekst i fot. mat. partnera)