Plener Malarsko – Profilaktyczny

W ramach realizowanego w Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II ogólnopolskiego programu profilaktycznego „Zachowaj Trzeźwy Umysł” w dniach 7-8 maja w Suścu odbył się plener malarsko – profilaktyczny.

Reklamy

Opiekunami wyjazdu byli: pedagog A. Kwiatkowska oraz nauczycielka plastyki pani Z. Tracz-Mardofel W plenerze brali udział uczniowie klas drugich.

Od wczesnych godzin porannych uczniowie poznawali rożne techniki malarstwa i od razu przystąpili do intensywnej pracy. Mimo złej pogody, deszczu i zimna, uczniowie od samego początku z dużym zaangażowaniem przystąpili do prac plastycznym pod kierunkiem pani Z. Tracz-Mardofel. Chociaż było bardzo dużo pracy, to nikt się nie zniechęcał ani nie tracił siły i nie nudził się.

Pierwszą pracą jaką wykonali, był batik na papierze, który charakteryzował się klejowymi konturami pomalowanymi czarnym tuszem. Końcowy efekt był bardzo interesujący. Następnym krokiem w twórczości malarskiej uczniów był kolaż. Na pomalowanym farbami kartonie przyklejali różnorodne materiały. Następną bardzo interesującą pracą była strużka. Podopieczni wykonywali drzewa zrobione ze strug kredek. Żmudna i wyczerpująca praca przyniosła niesamowite efekty. Po obiadowej przerwie i lekkim odpoczynku uczniowie podzielili się na grupy. Jedną grupa kończyła prace ze strug, a druga grupa robiła rzeźby – figurki gipsowe. Po rzeźbie i strugach, następnym punktem był papier ścierny na którym trzeba było namalować świecowymi kredkami tęczę. Wszystko musiało być pomalowane bardzo dokładnie, ponieważ potem należało wyciąć z nich liście paproci i przykleić na nowym kartonie. Na koniec pierwszego dnia pleneru wszyscy malowali prace na konkurs pt, „Jaką najpiękniejszą rzecz zrobiliśmy dla drugiej osoby”. Po skończeniu prac przyszedł czas na kolację i wieczorny odpoczynek po wyczerpującym dniu nad pracami. Wszyscy razem żartowali i rozmawiali, to bardzo wszystkich uczestników pleneru zbliżyło do siebie.

Kolejny dzień pleneru rozpoczął się od pieszej wycieczki nad Szumy. Tutaj uczestnicy podziwiali piękne widoki, a po powrocie dokończyli zaczęte prace batikowe i wykonali również prace sposobem lawowania. Na koniec malarskiej przygody, tuż przed odjazdem, każdy zaprezentował swoje prace. Wszystkie były bardzo ciekawe, interesujące, dopracowane i piękne.

Tak minęły dwa dni pleneru „malarsko – profilaktycznego”.

***

Info:
Gimnazjum nr 3 w Hrubieszowie