Po co Polakom biblioteki?

Z bibliotek publicznych korzysta jedna trzecia mieszkańców małych miejscowości. Ludzie przychodzą tu nie tylko po książki – w bibliotekach spędzają wolny czas, szukają potrzebnych informacji. Dla niemal 200 tysięcy osób to jedyne miejsce, gdzie mogą skorzystać z Internetu.

Reklamy

Portal ngo.pl przedstawił raport Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” pt. „Po co Polakom biblioteki?”, przygotowany po trzech latach realizacji Programu Rozwoju Bibliotek. Zapraszamy do obejrzenia ciekawej prezentacji raportu:  www.biblioteki.org/maszap/

Z raportu wynika, że z bibliotek publicznych korzysta jedna trzecia mieszkańców małych miejscowości. Ludzie przychodzą tu nie tylko po książki – w bibliotekach spędzają wolny czas, szukają potrzebnych informacji. Dla niemal 200 tysięcy osób to jedyne miejsce, gdzie mogą skorzystać z Internetu. 

Raport to pierwsze w Polsce badanie, pokazujące co ludzie robią w bibliotekach i jakie mają z tego korzyści. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie, dzięki któremu biblioteki publiczne lepiej służą mieszkańcom małych miejscowości. Bierze w nim udział 3327 placówek bibliotecznych. Rocznie odwiedza je 2,5 miliona osób.

Dla młodych ludzi biblioteka to przede wszystkim miejsce spotkań i spędzania wolnego czasu. Oglądają tu filmy, dyskutują o książkach, grają na komputerze, mogą wziąć udział w warsztacie fotograficznym czy kółku teatralnym. Książki i Internet pomagają im też w nauce. Niemal 70% z nich dzięki informacjom znalezionym w bibliotece dostało lepsze oceny w szkole. Blisko 700 tysięcy dorosłych osób załatwia w bibliotekach codzienne sprawy. Przychodzą tu, żeby zapłacić przez Internet rachunki, sprawdzić rozkład jazdy autobusów, dowiedzieć się, w jakich godzinach przyjmuje lekarz. Biblioteka pomaga im także w poszukiwaniu pracy. 100 tysięcy mieszkańców małych miejscowości wykorzystuje komputery w bibliotekach do pisania życiorysów, listów motywacyjnych lub do kontaktowania się z pracodawcami. Internet ułatwia im również kontakt z rodziną i znajomymi.

Rafał Kramza, Prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Dyrektor Programu Rozwoju Bibliotek: Biblioteka jest „trzecim miejscem” – przestrzenią, która łączy w sobie to, co najlepsze w domu – rodzinną atmosferę, poczucie bycia u siebie, z tym, co najciekawsze w miejscach publicznych – możliwością poznawania nowych osób, bycia razem z innymi ludźmi. Biblioteka jest otwarta dla każdego, niezależnie od wieku, wykształcenia czy dochodów. Jest idealnym miejscem spotkań, tak potrzebnym zwłaszcza w małych miejscowościach. Ludzie starsi przynoszą do bibliotek dokumenty, listy i zdjęcia ważne dla rozwoju miejscowości i wspólnie z bibliotekarkami dokumentują lokalną historię. W bibliotekach uczą się także obsługi komputera, między innymi na kursach, które organizują biblioteki uczestniczące w PRB. Biblioteki oferują zajęcia komputerowe nie tylko dla seniorów – uczestniczą w nich również np. bezrobotni. A na osoby, które nieco pewniej czują się w cyfrowym świecie, w bibliotekach czekają zajęcia bardziej zaawansowane – np. kursy obsługi Skype’a czy bankowości elektronicznej. Prawie 250 tysięcy mieszkańców małych miejscowości właśnie w bibliotece po raz pierwszy zetknęło się z nowoczesnymi technologiami.

Łucja Krzyżanowska, Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, koordynatorka badania: Biblioteki to już nie tylko książki. W tym jednym budynku mieszkańcy małych miejscowości mogą robić bardzo różnorodne rzeczy. W efekcie biblioteki stają się miejscami, dzięki którym ludzie odnoszą szereg bardzo różnych i nieraz zaskakujących korzyści. Nie tylko dowiadują się jak robić kolczyki z filcu, uczą się języków obcych i rozmawiają przez Internet z rodziną mieszkającą za granicą, ale uczestniczą w zajęciach aerobiku, a po spotkaniu z dietetykiem gubią zbędne kilogramy. Co więcej, dzięki wspólnemu dokumentowaniu historii regionu są bardziej dumni i bardziej związani ze swoją miejscowością oraz lokalną społecznością.

Mashup raportu: www.biblioteki.org/maszap/

Pełny raport można znaleźć na:

http://www.biblioteki.org/pl/wiadomosci/czytaj/2115

 

W Polsce jest 8500 bibliotek publicznych. 6500 z nich znajduje się w małych miejscowościach. 3327 placówek jest objętych Programem Rozwoju Bibliotek.

 

Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie, dzięki któremu biblioteki publiczne lepiej służą mieszkańcom małych miejscowości. W swojej najbliższej okolicy potrzebują oni miejsca, gdzie mogą zdobyć potrzebne informacje, wziąć udział w spotkaniu z ciekawą osobą, wspólnie obejrzeć film, nauczyć się czegoś nowego, spędzać wolny czas. Takim miejscem jest biblioteka publiczna. Dzięki PRB biblioteki mogą wzbogacać i poszerzać ofertę dla mieszkańców małych miejscowości.

 

Info: MBP w Hrubieszowie