Po co złomować stare auto?

Sprzedać można każdy samochód, również nie nadający się do użytku. Tylko skąd mieć pewność, że nie zostanie użyty niezgodnie z prawem?

Reklamy

 

Sprzedaż samochodu a obowiązki byłego właściciela

Sprzedaż samochodu powinna być zgłoszona w Wydziale Komunikacji w ciągu 30 dni. Zadowoleni, że pozbyliśmy się kłopotu, nie zawsze o tym pamiętamy.
Co jeśli nowy właściciel nie zarejestruje samochodu na siebie?
Nasz samochód może posłużyć do przestępstwa, bądź nielegalnie zostać rozebrany na części – takie rzeczy naprawdę się zdarzają. Możemy mieć duży problem, jeśli auto zarejestrowane będzie nadal na nasze nazwisko.

Złomowanie auta daje nam możliwość legalnego wyrejestrowania pojazdu. Zdejmuje to z nas obowiązek dalszego utrzymywania i opłacania ubezpieczenia OC – obowiązkowego dopóki samochód jest zarejestrowany.
Jeżeli trzymając pojazd w garażu nie dopełnimy obowiązku ubezpieczenia niewyrejestrowanego samochodu, naliczane będą dotkliwe kary.
Zdecydowanie bardziej opłaca się więc ostatecznie pozbyć starego samochodu w wyniku zezłomowania przez odpowiednią stację demontażu pojazdów.

Złomowanie auta wykona dla Ciebie firma Olmet

Jak złomuje się samochody?

W celu zezłomowania pojazdu, powinniśmy zgłosić się do stacji demontażu pojazdów. Samochód w momencie złomowania, nie powinien ważyć mniej, niż 90 procent wagi własnej, zapisanej w dowodzie rejestracyjnym.
Oznacza to, że nie można zezłomować samej karoserii.
Stacja demontażu ma prawo nam naliczyć karę – nawet do jednego złotego za każdy kilogram poniżej wartości oczekiwanej, czyli owych 90 procent masy własnej zapisanej w dowodzie rejestracyjnym.

Stacje profesjonalnie wyceniają stary samochód, zwykle na kwotę około 400 złotych. Czasem odejmują od tego naliczoną karę za brakujące kilogramy, resztę nam wypłacają.
Pracownicy stacji demontażu pojazdów, nawet umówieni telefonicznie, odbierają pojazd do zezłomowania, a następnie odwożą klientowi zaświadczenie o zezłomowaniu, unieważniony dowód rejestracyjny oraz także kartę pojazdu.

Z tym kompletem dokumentów były właściciel auta udaje się do Wydziału Komunikacji w celu wyrejestrowania samochodu.

 

(tekst i fot. mat sponsora)