Pochodzący z Hrubieszowszczyzny pilot może zostać upamiętniony przez RAF. Potrzebna pomoc internautów.

W przyszłym roku brytyjskie Royal Air Force będzie świętować 100-lecie istnienia. Z tej okazji powstanie specjalna wystawa, a od internautów zależy, któremu spośród pilotów zostanie poświęcone więcej miejsca. Wśród kandydatów jest Polak, Franciszek Kornicki.

Reklamy

 

Z okazji 100-lecia istnienia powołanych w 1918 roku Królewskich Sił Powietrznych, muzeum RAF planuje otwarcie w 2018 roku specjalnej wystawy, w której uwzględnione zostaną osoby najbardziej zasłużone dla brytyjskiego lotnictwa. Od internautów zależy, sylwetka którego pilota znajdzie szczególne miejsce na wystawie.

Więcej w artykule Wprost.

 

***

 

Franciszek Kornicki (ur. 18 grudnia 1916 w Wereszynie) – polski dowódca wojskowy, kawaler orderu Virtuti Militari, podpułkownik pilot Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, po II wojnie światowej major (Squadron Leader) Królewskich Sił Powietrznych, ostatni żyjący dowódca polskiego dywizjonu z okresu II wojny światowej.

Urodził się w Wereszynie, wsi w powiecie hrubieszowskim (województwo lubelskie), jako szósty syn Łukasza i Anieli. Uczęszczał do szkoły powszechnej w Wereszynie, a następnie do gimnazjum w Hrubieszowie.

Przyjęty do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie, którą ukończył z 3. lokatą wśród 173 absolwentów XII promocji. W sierpniu 1939 roku otrzymał przydział do 162 Eskadry Myśliwskiej w III/6 dywizjonie myśliwskim Wojska Polskiego…

 

Żródło: Wikipedia

Fot. telegraph.co.uk

 

Głosowanie w linku poniżej.