Pocztówkowa książka

Prezes TRH Jerzy Leopold Krzyżewski własnym nakładem wydał wspaniałą książkę – album pt. „Hrubieszów starą pocztówką opisany”. Projekt okładki i opracowanie graficzne wykonała Maria Orpiszewska.

Reklamy

Wszystkie pocztówki pochodzą ze zbiorów autora, który słusznie zastrzega ich wykorzystanie bez jego pisemnej zgody.

Na początek można zapoznać się ze słowami Hymnu Hrubieszowskiego „Hrubieszowska Ty Ziemico”, a dalej są przedstawione jedne z pierwszych pocztówek, jakie ukazały się w Europie, a następnie w Polsce. Z informacji pisemnej dowiemy się, kto w naszym kraju wymyślił nazwę pocztówka i jakie było do tej nowości podejście Bolesława Prusa, skąd wzięło się zainteresowanie autora taką kolekcją.

W innym rozdziale jest przedstawiony rys historyczny Hrubieszowa z licznymi herbami Hrubieszowa i okolicznych miejscowości oraz władcami związanymi z ziemią hrubieszowską. Kolejne rozdziały dotyczą już samego Hrubieszowa i obejmują: okres zaboru rosyjskiego, okres I wojny światowej, okupacji austriackiej, okres międzywojenny i okres okupacji hitlerowskiej. Dowiemy się także, kto w Hrubieszowie wydawał pocztówki. Na ostatnich stronach znajduje się bibliografia oraz mapa powiatu Hrubieszowskiego z 1907 roku.

Z tyłu na okładce jest zdjęcie autora i krótko, lecz treściwie o nim samym oraz wspaniała recenzja działalności i hobbistycznej pasji Krzyżewskiego dotyczącej „Małej Ojczyzny”, jaką jest dla niego Ziemia Hrubieszowska, napisana przez prof. dr hab. Andrzeja Kokowskiego.

Książka oprawiona jest w twarde okładki, formatu A 4, liczy 84 strony. Jest wydana na świetnym papierze, na których pocztówki przedstawiają się imponująco.

Książkę – album można kupić m.in. w siedzibie TRH i Muzeum w Hrubieszowie, zachęcam.

Opracował – mak

Na zdjęciu – Okładka książki Krzyżewskiego – „Hrubieszów – Starą pocztówką opisany”.