2 marca 2024

Na trop grupy przestępczej wpadli w Zosinie [ZDJĘCIA]

W Zosinie, funkcjonariusze lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej wpadli na trop grupy przestępczej zajmującej się na dużą skalę nielegalnym obrotem sprzętem elektronicznym.

Reklamy

Rozpracowanie nielegalnego procederu

Na trop nielegalnego procederu Służba Celno-Skarbowa wpadła pod koniec marca 2023 r. Na przejściu granicznym z Ukrainą w Zosinie funkcjonariusze skontrolowali wyjeżdżającego z Polski busa. Ich podejrzenia wzbudziły przewożone urządzenia elektroniczne – telewizory i telefony. Towar zgłoszony został do odprawy na podstawie dokumentów tax free, pozwalających ubiegać się o zwrot podatku VAT. Kontrolujący go funkcjonariusze zauważyli m.in. niezgodność numerów seryjnych telefonów z przedłożonym zgłoszeniem celnym. Poza tym telefony wyglądały na podrabiane, na co wskazywało m.in. ich niedbałe wykonanie.  

Ustalono, że podmiotem zgłaszającym towar do procedury wywozu jest spółka z siedzibą w Lublinie. Sprawą zajęli się funkcjonariusze lubelskiej KAS z komórek operacyjnych i zwalczania przestępczości. 

Reklamy
Zabezpieczone hurtowe ilości sprzętu elektronicznego – zarówno oryginalnego, jak i podrabianego

Po wcześniejszej obserwacji miejsca załadunku towarów funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej siłowo weszli do magazynu należącego do podejrzanego podmiotu. W czterech pomieszczeniach znaleźli sprzęt elektroniczny, m.in. telewizory. W trakcie ustaleń okazało się, że większość to sprzęt nowy, wysokiej klasy. Część urządzeń była natomiast używana lub złożona z nieoryginalnych komponentów. 

W wyniku przeszukania pomieszczeń magazynowych funkcjonariusze zabezpieczyli w sumie ponad 1850 urządzeń, w tym ponad 1,5 tys. szt. telewizorów, a ponadto słuchawki, gry, kamery i inne części elektroniczne. Ujawniony sprzęt pochodził m.in. z Wielkiej Brytanii. 

By wywieźć cały nielegalny ładunek z magazynu – potrzeba było zorganizować aż 7 tirów. Operacja trwała trzy dni. 

KAS ustala obecnie skalę wyłudzeń podatkowych

Zgodnie z ustaleniami funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej istnieje prawdopodobieństwo, że elektronika mogła być wykorzystywana w procederze wyłudzania podatku VAT – przy zastosowaniu procedury tax free. Ponadto, urządzenia mogły być też wykorzystywane jako produkt handlowy z pominięciem rejestracji zdarzeń gospodarczych w księgach podatkowych – przez co sprawcy unikali uiszczania należności do budżetu państwa.  

Dwie osoby już usłyszały zarzuty. Wobec jednego z podejrzanych sąd zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju, połączonego z zatrzymaniem paszportu. 

Sprawa ma charakter rozwojowy.info i fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie


Zobacz też:

Hrubieszów: Najlepsi recytatorzy wyłonieni [ZDJĘCIA]

Hrubieszów: Najlepsi recytatorzy wyłonieni [ZDJĘCIA]


Zerknij na Instagram →