Podziemia – zaproszenie na spotkanie

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na I otwarte spotkanie poświęcone problemowi hrubieszowskich podziemi, które odbędzie się 15.09.2011 (czwartek) o godzinie 17.00 w restauracji Szałas, ul. Piłsudskiego 133 w Hrubieszowie.

Reklamy

Turystyka jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na rozwój gospodarki danego miasta czy regionu. Jednym z takich elementów, jaki znajduje się na terenie Hrubieszowa, jest ogromny system dawnych podziemi. Ten zabytek dawnej architektury, od dawien dawna przewija się w opowieściach hrubieszowskiej społeczności.

Podziemia hrubieszowskie, jak dotąd nie były profesjonalnie przebadane. Ze wstępnych ustaleń można stwierdzić, iż całe wzgórze staromiejskie położone jest na murowanych podziemiach. Rozpoznane do tej pory korytarze mają długość od 5 do 10 m, natomiast szerokość i wysokość 3 m. Są wymurowane z czerwonej cegły, a stan konstrukcyjny w większości przypadków nie wymaga gruntownej konserwacji. Największa ilość korytarzy znajduje się pod „kozackim rogiem”, zieleńcem przy ABC i zieleńcem przy postoju taksówek. Nie wiemy co kryją inne części starego miasta!

Podziemia hrubieszowskie stwarzają ogromną szansę dla przedsiębiorców i lokalnej społeczności. Możliwość stworzenia galerii, pubów, restauracji, sklepów, tras turystycznych, to tylko przykłady możliwości zagospodarowania tej niesamowitej podziemnej architektury Hrubieszowa. Zabytki tego typu, wpływające bezpośrednio na lokalny rozwój, umożliwiają pozyskanie ogromnych środków ministerialnych, jak również strukturalnych.

Zapraszamy na pierwsze spotkanie gdzie będziemy mogli wymienić Nasze poglądy na temat przyszłości hrubieszowskich podziemi.

***

Marek Poznański