Poezja Jana Pawła II

Uczniowie szkół im. Jana Pawła II zmierzyli się z poezją swojego Patrona. Jan Paweł II to niewątpliwie największy autorytet naszych czasów. Swym dobrym sercem zjednywał sobie ludzi, był nie tylko kapłanem, hierarchą, ale również poetą.

Reklamy

Sam pisał:

Kapłaństwo
jest sakramentem
i powołaniem,
Twórczość poetycka
jest funkcją talentu-
ale talenty również
stanowią o powołaniu.

Czytając jego poezję należy rozumieć, czym ona była dla Niego i jaki był Jego do niej stosunek. Próbowali to zrozumieć uczestnicy regionalnego etapu IV Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Karola Wojtyły i o Janie Pawle II, którzy 3 marca 2011 roku spotkali się w Hrubieszowie, aby zmierzyć się z poezją swojego patrona.

Wymagało to od nich wielkiego wewnętrznego wysiłku i pracy. Ale było warto. W sposób ciekawy z wrażliwością przekazali naukę i twórczość poetycką swojego patrona.

Konkurs odbył się w Hrubieszowskim Domu Kultury. W czterech kategoriach rywalizowało 16 uczniów z rodziny szkół Jana Pawła II. Zaprezentowały się następujące szkoły:
– Zespół Szkół Samorządowych im. Jana Pawła II w Tereszpolu – Zaorendzie;
– Zespół Szkół Publicznych im. Papieża Jana Pawła II w Moniatyczach;
– Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Kocudzy;
– Szkoła Podstawowa nr 51 im. Jana Pawła II w Lublinie;
– Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Mienianach;
– Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Goździe Lipińskim;
– Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Hrubieszowie;
– Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Biłgoraju;

Pięknie dobranych utworów wysłuchała komisja w składzie:
– Ks. Wiesław Mokrzycki – Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Sacrofilm” w Zamościu
– Pani Małgorzata Skowron – Poetka Ziemi Hrubieszowskiej
– Pani Maria Marut z Hrubieszowskiego Domu Kultury i nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej w Horyszowie
– Pani Elżbieta Pochylczuk – Nauczyciel Języka Polskiego z Gimnazjum nr 1 im. Króla Władysława Jagiełły w Hrubieszowie
– Pani Edyta Biszczat – Kierownik Garnizonowej Biblioteki Oświatowej Hrubieszowie.

Przy ocenie komisja brała pod uwagę dykcję, tempo, intonację, zrozumienie utworu oraz ogólny wyraz artystyczny.

Wśród uczniów klas I – III szkół podstawowych zwyciężyła Zuzanna Skowronek z Lublina. Drugie miejsce zajęła Kamila Dubiel z Kocudzy, trzecie – Magdalena Strzałka z Tereszpola Zaorendy. Wyróżniono Jagodę Kraczuk z Moniatycz i Dagmarę Szymusiak z Mienian.

W kategorii klas IV – VI szkół podstawowych zwyciężyła Oliwia Zakrzewska z Lublina, drugie miejsce zajął Kamil Jastrzębski z Moniatycz, a trzecie Hubert Dubiel z Kocudzy. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Karolina Strzałka z Tereszpola Zaorendy, Karolina Mateja z Gozdu Lipińskiego i Wiktoria Wiak z Mienian. W kategorii gimnazjalistów najlepiej recytowała Barabara Marut z Hrubieszowa, na drugim miejscu uplasował się Łukasz Dyjach z Kocudzy, na trzecim Agata Polikowska z Moniatycz. Wyróżnienie otrzymała Magdalena Cieplak z Tereszpola Zaorendy.

Jzabela Wawryk z Katolickiego Liceum w Biłgoraju otrzymała I miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.

Nagrodzeni pierwszym i drugim miejscem będą reprezentować Lubelszczyznę na finale konkursu w Toruniu.

Po chwili odpoczynku po recytacjach i słodkim poczęstunku wszyscy uczestnicy konkursu, zaproszeni goście i społeczność Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II spotkali się w sali widowiskowej HDK, na uroczystym podsumowaniu konkursu. Wysłuchali części artystycznej, poświęconej potrzebie miłości bliźniego w codziennym życiu człowieka. Przypomniane zostały słowa nauczania Papieża Jana Pawła II. Akademię przygotowała młodzież Gimnazjum nr 3 pod kierunkiem pań: Doroty Bożek, Anety Franke i Marzeny Jędruszczak.

Upominki i nagrody wszystkim recytatorom wręczyli: Kapelan Zamojsko Lubaczowskiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, Ks. Kan. Dr Wiesław Galant, Burmistrz Miasta Hrubieszowa Tadeusz Garaj i Anna Świstowska, Dyrektor Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Hrubieszowie. Do dzieci i młodzieży skierowano wiele ciepłych i miłych słów. Recytatorom dziękowano za zainteresowanie poezją Papieża, który przez całe swoje życie był inspiracją dla wielu piszących wiersze. Ks. Kapelan podkreślił, jak ważne jest dawanie świadectwa o Patronie Szkoły, Słudze Bożym Janie Pawle II.

Organizatorem etapu regionalnego konkursu dla lubelszczyzny już po raz trzeci było Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Hrubieszowie.