Pojawiła się publikacja „Hrubieszów – małe Polin”

Pojawiła się właśnie publikacja „Hrubieszów – małe Polin – Znani w Polsce i na świecie”, która jest uwieńczeniem projektu „Hrubieszów – małe Polin”. Pomysłodawczynią inicjatywy była Flavia Cundari, a zrealizowała ją dzięki pomocy Fundacji Współpracy Międzynarodowej Poluks.

Reklamy

 

Publikacja liczy 65 stron i zawiera prace uczniów 5 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu hrubieszowskiego i miasta Hrubieszów (Zespół Szkół nr 2 im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, Zespół Szkół nr 1 w Hrubieszowie, Zespół Szkół w Horodle, Zespół Szkół w Strzyżowie, Publiczne Gimnazjum w Honiatyczach).

Prace dotyczą znanych w Polsce i na świecie osób pochodzenia żydowskiego, urodzonych bądź związanych z Hrubieszowem. Są to: Henry Orenstein, Leonard Lerer, Piotr Perelmuter, Józef Goldszmit, Abraham Silberstein, a także wspomnienia i wypowiedzi mieszkańców powiatu na temat wspólnej, polsko – żydowskiej historii.

Reklamy

We wstępie czytamy: Hrubieszów jest miastem z bogatą historią, kulturą i tradycją. Od początku swego istnienia charakteryzował się wielokulturowością, gdzie obok ludności polskiej i rusińskiej, od XV wieku zamieszkiwali także Żydzi. Na przestrzeni wielu wieków mieszkańcy różnych narodowości współtworzyli miasto i okolice, wspólnie rozwijali przestrzeń społeczno – gospodarczą. Szczególne miejsce pośród mieszkańców zajmowała ludność żydowska. Żydzi zajmowali się głównie handlem i rzemiosłem. Sklepy i jatki znajdowały się w rynku, okolicach oraz w tzw. „sutkach”. Rozwijały się tu zakłady zegarmistrzowskie i poligraficzne. Oprócz tego w Hrubieszowie urodziły się osoby, które wniosły znaczący wkład, zarówno w rozwój i rozgłos miasta i okolic, jak i przyczyniły się do rozwoju myśli technicznej i intelektualnej na świecie.

Projekt „Hrubieszów – małe Polin” został dofinansowany w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

 

Organizatorzy