Pojechali do Sokala porządkować polskie groby

26 października 2019 roku wolontariusze z Hrubieszowa pojechali do Sokala,gdzie porządkowali polskie groby.

Reklamy

 

Na starej części cmentarza częściowo wykarczowaliśmy rosnące krzaki i drzewa odsłaniając groby z XIX wieku, na których z trudem można odczytać imiona i nazwiska zmarłych. Oczom naszym ukazała się też stara kaplica cmentarna bez dachu,drzwi i okien.

Nasza 10 osobowa grupa pracowała intensywnie przez 3,5 godziny. Wraz z nami pracowała 4 osobowa grupa z Dołhobyczowa ze Stanisławem Barchackim i 4 osobowa grupa Ukraińców z Vadimem Kondratiukiem merem Sokala na czele.

Reklamy

Na wszystkich grobach zatknęliśmy biało czerwone polskie chorągiewki i szarfy. Był z nami też Jerzy German prezes Fundacji Charytatywnej KRESY w Sokalu,który 1 listpada 2019 roku zapali na mogiłach pozostawione przez nas znicze zebrane podczas akcji „Światełko pamięci”.

Po pracy udaliśmy się na obiad i do kościoła w Sokalu, gdzie wspólnie z księdzem proboszczem parafii w Sokalu, pomodliliśmy się i udzieliliśmy wsparcia materialnego.

Wśród uczestników wyjazdu byli: Katarzyna Lachowska (27 WDPAK), Edyta Targońska, Paweł Nowak (27 WDPAK), Milena Szczucka – nauczyciele Powiatowego Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych w Hrubieszowie, Bożena Kazberuk- Szkoła Podstawowa w Dołhobyczowie, Roman Kurantowicz – Klub Seniora CZAS PCK przy HDK, Bogusław Włosowski 27 Wołyńska Dywizja Piechoty AK, Jadwiga Sawicka, Grzegorz Tomczuk i Tomasz Wojciech Antoniuk. Organizatorem wyjazdu było Stowarzyszenie Edukacyjne ”Razem” w Hrubieszowie. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział i wytężoną pracę.

 

tekst i fot.: Organizatorzy