Policjanci hrubieszowskiej komendy oddali osocze

Policjanci z hrubieszowskiej komendy, którzy przebyli zakażenie wirusem SARS-CoV-2 oddali osocze. Mundurowi z potrzebującymi podzielili się także krwią. W ten sposób chcą pomóc innym, którzy nadal walczą z chorobą.

Reklamy

W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zamościu osocze oddali policjanci z hrubieszowskiej komendy, którzy przeszli zakażenie koronawirusem. W ten sposób chcieli wesprzeć tych, którzy wciąż walczą z chorobą.

Osocze osób, które przechorowały COVID-19 wykorzystywane jest w leczeniu kolejnych ciężkich przypadków. Organizm chorych często nie jest w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarza je zbyt wolno. Podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza działania obronne organizmu i pozwala skuteczniej walczyć z wirusem. Terapia osoczem może uratować życie chorym pacjentom.

Reklamy

W czasie akcji, hrubieszowscy funkcjonariusze oddali także honorowo krew.

***

Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne i trwa około czterdziestu minut. Dawcą osocza mogą być osoby, które:

  • przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe (potwierdzone testami);
  • są obecnie uznane za zdrowe, czyli minęło co najmniej 28 dni od zakończenia objawów, natomiast u osób bezobjawowych 18 dni od zakończenia izolacji;
  • są w wieku 18-65 lat.
  • spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017 roku w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi. Czynniki dyskwalifikujące są również opisane, w dziale, „Kto nie może oddać krwi”.

­

źródło: KPP Hrubieszów