Polscy żołnierze w Afganistanie dumni z konstytucji

We wtorek, 3 maja żołnierze i pracownicy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie uroczyście obchodzili 220 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Reklamy

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Afganistanie rozpoczęły się od zbiórki na dziedzińcu sztabu Polskich Sił Zadaniowych. Podczas uroczystości obecni byli m. in. gubernator prowincji Ghazni Musa Khan, przedstawiciele afgańskiego parlamentu oraz dowódca 3 Brygady Armii Afgańskiej.

Podczas Apelu Pamięci przywołano bohaterów Rzeczypospolitej Polskiej, którzy swoją postawą chlubnie zapisali się w historii Polski. „Stajemy dziś w FOB Ghazni, aby w 220 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oddać hołd jej twórcom oraz tym, którzy do końca bronili jej ideałów. Była to pierwsza w Europie ustawa zasadnicza wychodząca naprzeciw nowym czasom, ujmująca wszystkie istotne elementy nowoczesnego państwa i zawierająca program naprawy Rzeczypospolitej. Postanowienia konstytucji i jej przesłanie urosły do rangi symbolu narodowego, dlatego dzisiaj z dumą wracamy do jej szlachetnych i uniwersalnych wartości” – mówił podczas Apelu Pamięci mjr Adam Wodyk.

Dowódca PKW Afganistan, gen. bryg. Sławomir Wojciechowski podkreślił, jak wiele symboliki ma w sobie dzisiejsza uroczystość. „Niedawno uchwalona konstytucja Afganistanu daje jego mieszkańcom nadzieję na lepszą przyszłość. A my jesteśmy tu właśnie po to, aby pomóc Afgańczykom tę przyszłość zbudować. I tutaj właśnie polska i afgańska historia się spotyka” – powiedział gen. Wojciechowski. Zwracając się do amerykańskich partnerów zaprosił ich do uczestnictwa w tym wyjątkowym dla Polaków święcie, bo jak przypomniał „kiedyś najlepsi synowie Polski walczyli za wolność i niepodległość Stanów Zjednoczonych”.

W trakcie uroczystości dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego za wykonywanie zadań służbowych wymagających szczególnego nakładu pracy dowódca wyróżnił żołnierzy nagrodami pieniężnymi i rzeczowymi oraz listami gratulacyjnymi.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja były również okazją do spotkania z mediami lokalnymi z Ghazni. Podczas briefingu prasowego gen. Wojciechowski był pytany m. in. o projekty rozwojowe dla prowincji Ghazni. Dowódca podkreślił, że wszystkie projekty PRT są wykonywane po uprzednich konsultacjach z władzami prowincji. „Gubernator decyduje jakie projekty są najważniejsze, na które najpilniejsze potrzeby należy wydać posiadane fundusze” – podkreślał gen. Wojciechowski.

Po oficjalnej części obchodów rozpoczął się festyn żołnierski, podczas którego odbyły się liczne zawody i konkursy sportowe. Żołnierze rywalizowali m. in. w przetaczaniu opony, biegu z hantlami na czas czy wyciskaniu sztangi leżąc. Rozegrano również serię zaciętych pojedynków w siatkówkę. Całość festynu urozmaicił zespół muzyczny złożony z żołnierzy IX zmiany PKW. Gościnna jak zwykle Samodzielna Grupa Powietrzna udostępniła hangar techniczny, w którym znalazły się przygotowane przez logistyków kontyngentu polskie potrawy. Zarówno Polacy jak i Amerykanie mogli skosztować m. in. grochówki, bigosu, chleba ze smalcem czy śledzi. Miłym akcentem był olbrzymi tort w kształcie polskiej flagi, który wieczorem przygotowano w żołnierskiej stołówce czyli popularnym DIFAC-u.

Dzień wcześniej, 2 maja żołnierze i pracownicy Polskiego Kontyngentu Wojskowego obchodzili Dzień Flagi. W obecności dowódcy kontyngentu i jego amerykańskiego zastępcy w poniedziałek, 2 maja w bazie Ghazni o godz. 7.30 na maszt uroczyście wciągnięto polską flagę.

***

Tekst: Artur Weber/Sekcja Informacyjno – Prasowa PSZ
Fot: ppor. Anna Wisłocka, st. chor. sztab. Dariusz Lewtak, Artur Weber