Polska Zbrojna: Hrubieszowscy zwiadowcy szkolili się w górach

360 żołnierzy wojsk rozpoznania i walki elektronicznej szkoliło się w Kotlinie Kłodzkiej. Uczyli się, jak prowadzić obserwację w górach, przetrwać na terenie wroga, wspinać na ośnieżone skały czy zjeżdżać ze zboczy. – Zwiadowcy pokazali, że mają świetną kondycję i potrafią pracować w zespołach, co w tej specjalności jest najważniejsze – mówi płk Andrzej Niekrasz.

Reklamy

 

Trzytygodniowe zajęcia zorganizowano w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej „Jodła” w Dusznikach-Zdroju. Uczestniczyło w nich 360 zwiadowców z 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego, 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego, 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego oraz ośrodków radioelektronicznych z Grójca, Przasnysza i Gdyni.

W niektórych zajęciach wzięli udział także żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej i 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej.

– Żołnierze wzięli udział w kilku kursach. Zdobywali wiedzę i doświadczenie, które mogą im się przydać nie tylko podczas działań zimą w górach, ale w każdym trudnym terenie i w niekorzystnych warunkach atmosferycznych – mówi płk Andrzej Niekrasz, szef Oddziału Rozpoznania Ogólnowojskowego i Osobowego w Zarządzie Rozpoznania i Walki Elektronicznej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Pułkownik pełnił obowiązki dowódcy zgrupowania.

 

Polska Zbrojna

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. szer. Michał Chudziński