Polska Zbrojna: Prezydent u zwiadowców

Powinniśmy rozpocząć myślenie w Polsce o tym, czy nie warto wrócić do poziomu 2 proc. PKB przeznaczonego na obronność – mówił Bronisław Komorowski podczas dzisiejszej wizyty w 2 Hrubieszowskim Pułku Rozpoznawczym. Prezydentowi towarzyszyli gen. Stanisław Koziej, szef BBN, i gen. broni pil. Lech Majewski, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych.

Reklamy

Bronisław Komorowski odwiedził żołnierzy, którzy stacjonują w jednym z najbardziej wysuniętych na wschód polskich miast. Blisko granicy z Ukrainą. – Siłą rzeczy stąd bardzo dobrze widać wszystkie problemy związane z tym, że graniczymy z rejonem niestabilnym, rejonem, gdzie zdarzają się różnego rodzaju kryzysy polityczne, także polityczno-militarne – zauważył prezydent. I podkreślił, że żołnierze z 2 Pułku Rozpoznawczego służą akurat dziś w tym miejscu szczególnie po to, „by cała Polska i polskie siły zbrojne, które są częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego, dobrze wiedziały, co może grozić i odpowiednio potrafiły zareagować”.Jak zauważył Bronisław Komorowski, jednostka stacjonuje w tym mieście od 1994 roku. Powstała, kiedy po zmianie orientacji wschodniej na prozachodnią trzeba było myśleć o „bezpieczeństwie kraju w kontekście potencjalnych zagrożeń, które mogą nadejść od wschodu”.

Jak zapowiedział prezydent, wkrótce spotka się z sekretarzem generalnym NATO Andersem Fogh Rasmussenem. – Będziemy rozmawiali, co można zrobić, by zachęcić kraje członkowskie Sojuszu do zwiększonego wysiłku finansowania własnych sił zbrojnych, a więc finansowania pośrednio i Sojuszu Północnoatlantyckiego. Polska na tym tle jawi się dobrze – bo w wyniku funkcjonowania do dzisiejszego dnia ustawy z 2001 r. przeznaczamy na obronność, na wojsko 1,95 proc. PKB – zauważył Bronisław Komorowski. Zaraz jednak dodał: – Myślę, że powinniśmy rozpocząć myślenie w Polsce o tym, czy nie warto wrócić do tego poziomu właśnie pełnego 2 proc. PKB przeznaczonego na obronność, żeby przykład Polski oddziaływał jeszcze silniej na kraje członkowskie. Jesteśmy w czołówce krajów natowskich, ale warto też myśleć o tym, że jesteśmy w położeniu absolutnie szczególnym.

Reklamy

Dowódca jednostki płk Marcin Maj przedstawił zadania i strukturę pułku. Na placu apelowym zaprezentowano m.in. uzbrojone pojazdy terenowe produkcji amerykańskiej HMMWV, bojowe wozy rozpoznawcze BRDM-2, ruchomy zintegrowany węzeł łączności teleinformatycznej Jaśmin. Zwiadowcy z Hrubieszowa zaprezentowali swoje umiejętności podczas akcji obrony przed napastnikami stanowiska dowodzenia pułku.

2 Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy im. mjr. H. Dobrzańskiego „Hubala” został sformowany w 1994 r. decyzją szefa Sztabu Generalnego WP. Powstał na bazie istniejącego wcześniej w Hrubieszowie 8 Ośrodka Materiałowo-Technicznego. Jednostka kontynuuje tradycje m.in. 2 Pułku Strzelców Konnych, który stacjonował w Hrubieszowie w latach przedwojennych. Żołnierze z Hrubieszowa uczestniczyli w działaniach w Afganistanie, a także w misjach w Iraku, Czadzie, Libanie, Syrii, Bośni i Kosowie.

 

dafa, pap

autor zdjęć: sierż. Andrzej Leśko

Źródło: Polska Zbrojna