23 lipca 2024

Polski Kontyngent Wojskowy w Afganistanie został doposażony kolejnym śmigłowcem Mi-24

Do bazy w Ghazni dotarł kolejny śmigłowiec Mi-24, który wzmocni eskadrę śmigłowców, a tym samym umożliwi zwiększenie efektywności działań Polskich Sił Zadaniowych (PSZ) „White Eagle”.

Reklamy

– „Posiada dodatkowe doposażenie, umożliwiające lepszą realizację zadań na teatrze, jednak ze względu na specyfikę działań nie podajemy danych technicznych” – informuje mjr Krzysztof Felisiak Dowódca Eskadry Śmigłowców (w Polsce pełniący służbę w 56 Bazie Lotniczej w Inowrocławiu).

Śmigłowiec zanim dotarł do Ghazni, był testowany w bazie Bagram. Przeprowadzono tam obloty i dokonano sprawdzenia stanu technicznego. Jedną z najważniejszych czynności przy dostosowaniu statku powietrznego do nowych warunków jest oblot (lot testowy), obejmujący sprawdzenie wszystkich systemów np. nawigacyjnych, uzbrojenia, parametry właściwości lotnych w powietrzu, pracę zespołów napędowych, różnice wysokości.

Reklamy

Śmigłowiec po przylocie do Afganistanu dokładnie sprawdzono, wszystkie systemy dostrojono do tutejszych warunków. W Polsce śmigłowce latają na innych wysokościach. Parametry systemowe zostały dostosowane do warunków wysokogórskich. Teren prowincji Ghazni, gdzie w większości operują polskie maszyny latające, leży na wysokości 2200m n.p.m.

Śmigłowce Mi-24, wysłane do Afganistanu, zostały poddane remontowi i modernizacji.

Reklamy

Mi-24 w Afganistanie wykorzystywane są do bezpośredniego wsparcia ogniowego pododdziałów Polskich Sił Zadaniowych, eskortowania śmigłowców transportowych i osłony patroli, konwojów oraz wykonywania rozpoznania z powietrza.

 

Mi-24 śmigłowiec bojowy konstrukcji radzieckiej skonstruowany w oparciu o zespół napędowy śmigłowca Mi-8 który połączony został z nowym opancerzonym kadłubem. Masa własna śmigłowca to 8500kg, masa startowa 11800kg. Typowe uzbrojenie śmigłowca stanowią ruchomy, wielolufowy karabin maszynowy kalibru 12,7mm, różne typy zasobników niekierowanych pocisków rakietowych kalibrów 80 i57 mmoraz zasobników z uzbrojeniem strzeleckim kalibrów 23; 12,7 i7,62 mm. Ponadto śmigłowiec przenosi przeciwpancerne pociski kierowane oraz dodatkowo karabiny maszynowe kalibru7,62 mmmontowane w oknach przedziału transportowego. W razie potrzeby śmigłowiec może również przenosić pociski powietrze-powietrze różnych typów oraz bomby swobodnie spadające. W odróżnieniu od większości maszyn bojowych, śmigłowiec wyposażony jest w przedział transportowy pozwalający na zabranie do 8 żołnierzy. Obecnie śmigłowce Mi-24 stanową wyposażenie 49. Bazy Lotniczej z Pruszcza Gdańskiego oraz 56. Bazy Lotniczej z Inowrocławia.

 

Tekst: mjr Julita Mirowska – sekcja informacyjno-prasowa, X zmiana PKW Afganistan.

Zdjęcia: mjr Julita Mirowska, st. chor. Adam Roik – sekcja informacyjno-prasowa, X zmiana PKW Afganistan.