28 września 2023

Polskie Siły Zadaniowe zagrały w Afganistanie

8 stycznia już po raz 20 odbył się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku „graliśmy” pod hasłem: „Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko”. Przez te wszystkie lata WOŚP pomagała i wspierała potrzebujących. I tym razem miliony Polaków, i nie tylko, w kraju i za granicą dały dowód wielkiej solidarności. Do tego grona dołączyli żołnierze X Zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) służący w Afganistanie.

Reklamy

Na terenie wszystkich baz Polskich Sił Zadaniowych „White Eagle” wojskowi z dużym zaangażowaniem wzięli udział w kolejnym „graniu”.

W bazie w Ghazni już od godziny 12.00 czasu lokalnego na chętnych czekała moc atrakcji. Niedzielne kwestowanie rozpoczął dowódca X Zmiany PKW Afganistan gen. bryg. Piotr Błazeusz, zachęcając żołnierzy i pracowników wojska do datków na ten szczytny cel. Cykl imprez rozpoczął bieg na dystansie 12 kilometrów pod nazwą „Policz się z cukrzycą”.

Reklamy

Zawodnicy dali z siebie wszystko a na najlepszych czekały nagrody. Każdy, kto wrzucił do puszki symboliczną złotówkę, mógł też zmierzyć się z kolegami w zawodach na „najsilniejszą rękę”, sprawdzić czy o własnych siłach jest w stanie przeciągnąć karetkę pogotowia lub zagrać w „kręgle strażackie” czyli strącanie pachołków za pomocą strumienia wody ze strażackiej sikawki. Można było również skosztować wojskowej grochówki. Żołnierzom przez cały czas towarzyszyła muzyka puszczana przez polskich i amerykańskich DJ.

W pozostałych polskich bazach na terenie Afganistanu również przez cały dzień odbywały się kwesty oraz zawody sportowe. Najpopularniejszymi z nich były przeciąganie liny i zawody na „najsilniejszą rękę”. W bazie Ariana żołnierze osobiście wykonali nagrody wręczane zwycięzcom poszczególnych konkurencji. We wszystkich imprezach polskim żołnierzom sekundowali Amerykanie i Afgańczycy.

Reklamy

Kulminacyjnym momentem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Afganistanie była licytacja ufundowanych przez żołnierzy upominków. Podczas aukcji największe pomieszczenie w Ghazni, kaplica, pełne było ludzi. Za pomocą telemostu w licytacji aktywnie uczestniczyli również żołnierze z baz Warrior i Ariana. Przez cały czas kaplica miała także łączność z Giżyckim Centrum Kultury. Po kilku miesiącach misji miło było zobaczyć znajome twarze. Licytacja cieszyła się wielkim powodzeniem. Podczas aukcji licytowano m.in.: replikę szabli z dedykacją dowódcy PKW, pamiątkowe monety, trójwymiarowy kołowy transporter opancerzony Rosomak
i bojowy wóz piechoty w szkle, a także mundur, czapkę i strój sportowy afgańskiego policjanta.

Każdy mógł kupić karnet na zdjęcie w śmigłowcu oraz fotografię z dowódcą PKW. Odbyła się również licytacja karnetów do ekspresowej pralni, rzecz może i prozaiczna, ale tutaj, w Afganistanie bardzo potrzebna.

W 20 finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wojskowe serca otworzyły się na potrzeby najmłodszych i kobiet w ciąży z cukrzycą. Uczestnicząc w akcji, żołnierze i pracownicy wojska „White Eagle” pragnęli podkreślić swoją gotowość do niesienia pomocy najbardziej potrzebującym. Teraz czas na liczenie zebranych pieniędzy… .

*****

Dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy priorytetem w działaniu jest dziecko.

W tym roku skoncentrowano się nad opieką medyczną nad wcześniakiem oraz pochylono się nad zdrowiem chorej na cukrzycę mamy w ciąży. Technologie ratowania życia i leczenia dzieci rozwijają się w kosmicznym tempie. Opieka nad wcześniakiem to kompleksowa diagnostyka i leczenie dzieci z wieloma dysfunkcjami, wadami i ogromnymi problemami zdrowotnymi.

Nowoczesne technologie sprawiają, że leczenie to coraz częściej jest skuteczne, co jest największym szczęściem dla rodziców tych najmniejszych noworodków. I wreszcie zdrowie kobiet w ciąży i cukrzyca. Wg Światowej Organizacji Zdrowia jest to choroba cywilizacyjna XXI wieku. Dzięki pomocy WOŚP i odpowiedniej terapii w czasie ciąży mogą urodzić zdrowe dzieci.

***

Polskie Siły Zadaniowe zagrały w Afganistanie

***

Tekst i zdjęcia: kpt. Dariusz Guzenda Szef sekcji Informacyjno – Prasowej
X Zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie