Ponad 430 szkół z województwa lubelskiego wzięło udział w ogólnopolskim Wielkim Teście Wiedzy o Bezpieczeństwie!

Przez ostatni tydzień, dzieci ze szkół podstawowych w całej Polsce, w tym również z Hrubieszowa, odpowiadały na pytania dotyczące ich bezpieczeństwa. Z województwa lubelskiego do Testu przystąpiło ponad 430 szkół.

Reklamy

Przez ostatni tydzień, dzieci ze szkół podstawowych w całej Polsce, odpowiadały na pytania dotyczące ich bezpieczeństwa. Do Testu, zorganizowanego w ramach programu „Klub Bezpiecznego Puchatka”, przystąpiło ponad 7 000 szkół z ponad 4 000 miejscowości w całej Polsce. Wyniki powinny ucieszyć każdego rodzica i nauczyciela! Bezbłędnie na wszystkie 15 pytań odpowiedziało prawie 65% dzieci uczestniczących w Teście! Z województwa lubelskiego do Testu przystąpiło ponad 430 szkół m.in. z Hrubieszowa, Lublina, Chełma, Zamościa, Puław!

Ogólnopolski Test Wiedzy o Bezpieczeństwie, który trwał od 18 do 25 listopada, został zrealizowany już po raz drugi. Odbywał się on w ramach programu edukacyjnego „Klub Bezpiecznego Puchatka”, kierowanego do wszystkich szkół podstawowych w Polsce – nauczycieli, dzieci i ich rodziców. Program ma honorowy patronat Komendanta Głównego Policji i Kuratoriów Oświaty. Od września, na podstawie otrzymanych materiałów „Klubu Bezpiecznego Puchatka”, pierwszoklasiści uczyli się, jak prawidłowo przechodzić przez drogę, dlaczego trzeba zapinać pasy i nosić elementy odblaskowe, a także jak bezpiecznie bawić się w domu, na podwórku czy szkolnym korytarzu.

 

Głównym celem Testu Wiedzy o Bezpieczeństwie było sprawdzenie wiedzy, ale jednocześnie przypomnienie zasad bezpieczeństwa. Dzieci na lekcji, z pomocą nauczyciela albo w domu z rodzicami, odpowiadały na 15 pytań, umieszczonych na stronie www.bezpiecznypuchatek.pl. Pierwszoklasiści, którzy wskazali błędną odpowiedź, na koniec Testu mogli sprawdzić, które z odpowiedzi są poprawne i jakie zachowania gwarantują im bezpieczeństwo.

Tylko z samego Lublina na pytania dotyczące bezpieczeństwa odpowiadały dzieci z prawie55 szkół podstawowych. W Teście wzięły udział szkoły m.in.: z Zamościa, Chełma, Puław, a także zBiłgoraja, Kraśnika i Łukowa. W każdej szkole pierwszoklasiści bez większych problemów poradzili sobie z zagadnieniami bezpieczeństwa.


Zapięte pasy – bezpieczny pasażer, każde dziecko to wie!

Najmniej trudności sprawiły uczniom pytania o znaki oznaczające przejście dla pieszych. Dzieci wiedzą też, jak ważne jest zapinanie pasów podczas jazdy samochodem, czy jazda w kasku na rowerze. Bez problemu wskazały bezpieczne przedmioty w ich domu oraz te, których muszą używać pod okiem rodziców i ze zwiększoną ostrożnością. Cieszy również fakt, że dzieci zdają sobie sprawę, iż nie mogą rozmawiać z nieznajomymi, czy otwierać im drzwi pod nieobecność rodziców. Taką wiedzą może poszczycić się aż 90% uczniów klas pierwszych, którzy rozwiązali Test.

Nauczyciele powinni być dumni ze swoich uczniów, którzy bez błędu odpowiedzieli na pytanie dotyczące ich bezpieczeństwa w szkole. Dzieci wiedzą, że gdy będą mieć problem, np. ze starszymi uczniami, którzy będą im dokuczać, to nie powinni ignorować takiego zachowania, ale zwrócić się z prośbą o pomocą i radę do dorosłych.


Dziecko w świecie Internetu

Wielki Test Wiedzy o Bezpieczeństwie pokazał również, że niestety, w dalszym ciągu dzieci mają problem z zabezpieczeniem swojej tożsamości w Internecie. Świadomość o tym, jak ważne jest bezpieczeństwo w sieci jest jeszcze wciąż zbyt niska. W ubiegłorocznym Teście ten wynik był podobny – również wtedy dzieci gorzej poradziły sobie z pytaniem o informacje, które mogą ujawniać w sieci. Nie wszyscy uczniowie klas pierwszych wiedzą, że w wirtualnym świecie nie można ujawniać swoich danych osobowych czy adresu zamieszkania.

Dużym zaskoczeniem jest, że dzieci o wiele częściej niż w roku ubiegłym, podawały złe odpowiedzi przy pytaniach o kolor światła na przejściu dla pieszych, podczas którego można przejść czy o numer telefonu alarmowego Policji.

Wyniki te z pewnością wskazują obszary, w których dalsza edukacja jest niezbędna. Na każdym kroku musimy przypominać dzieciom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, a także pokazywać im tylko te poprawne zachowania – spiesząc się do szkoły, zaczekajmy na zielone światło. Zajmie to dodatkową minutę, a może uratować życie. Nasze dzieci obserwują nas bardzo uważnie i zapamiętują praktycznie wszystko. Dlatego tak ważna jest codzienna edukacja dzieci w zakresie bezpieczeństwa, nie tylko w domach, ale także w szkołach.


Bezpieczeństwo przede wszystkim!

– Wszystkim pierwszoklasistom z województwa lubelskiego serdecznie gratulujemy ogromnej wiedzy w zakresie bezpieczeństwa! Cieszymy się, że dzieci wiedzą jak poruszać się po drodze, jak dbać o swoje bezpieczeństwo w domu, czy w szkole. To bardzo ważne, że potrafią rozpoznać niebezpieczeństwa i umiejętnie zareagować. – mówi Dorota Liszka, przedstawiciel firmy Maspex, organizator programu.– Niezmiernie cieszy nas również fakt, że aż 50% szkół z województwa lubelskiego zgłosiło się do programu edukacyjnego „Klub Bezpiecznego Puchatka”. Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta podczas programu i Testu przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa dzieci w regionie.


Czytaj też:

Puchatek w Trójce!

Tydzień Bezpieczeństwa w Jedynce