Pora na wiosnę i na odwodnienia liniowe! Jak wybrać odpowiednie?

Wiosną cała natura budzi się do życia – ta mało odkrywcza prawda co roku dowodzi swej prawdziwości na wielu płaszczyznach. Po zimowym uśpieniu można rozpocząć wdrażanie w życie nowych planów, także tych związanych z modernizacją i upiększaniem przestrzeni wokół domu. Takim zamierzeniom sprzyjają zresztą specyficzne warunki pogodowe – wiosenne deszcze mogą bardzo szybko przypomnieć właścicielom różnego typu posesji, że warto rozejrzeć się za dobrym systemem odwodnień, dzięki któremu nadmiar wody nie stanie się niepożądanym problemem.

Reklamy

 

Jakie odwodnienia wybrać?

Przeglądając choćby pobieżnie oferty producentów, można dość szybko zorientować się, że dostępne na rynku systemy odwodnień liniowych różni przede wszystkim materiał, z jakich są wykonane. To wszystko sprawia, iż przeciętny Kowalski może mieć problem z tym jakie odwodnienia liniowe wybrać. Typ tworzywa wpływa oczywiście na cenę danego odwodnienia, ale przede wszystkim warunkuje jego wytrzymałość i inne szczegółowe właściwości. Rozważając, po który typ tych nowoczesnych, melioracyjnych rozwiązań należy sięgnąć w konkretnej sytuacji, wypada przyjrzeć się właśnie temu, co potrafią zaoferować korytka wykonane z poszczególnych materiałów budowlanych. W asortymencie producentów znajdują się zatem:

  • beton – tradycyjny kompozyt budowlany, potrafiący znieść wyjątkowo duże obciążenia (konkretne wskaźniki zależą od klasy betonu, czyli ilości cementu w całej mieszance); wykazuje też wysoką wodoszczelność, także gdy jest mowa o wodzie pozostającej pod ciśnieniem

  • polimerobeton – nowocześniejsze oblicze betonu, w którym miejsce cementowego spoiwa zajmują polimery; jest materiałem wyjątkowo odpornym na mechaniczne zużycie, a także atakujące go czynniki chemiczne; wyjątkowo niska nasiąkliwość czyni go współczesnym liderem wśród materiałów tworzących różnego rodzaju zbiorniki wodne

  • tworzywa sztuczne – materiały, które pretendują do miana idealnych materiałów budowlanych, łącząc zaskakującą odporność chemiczną z minimalnym ciężarem własnym; chociaż nie są w stanie utrzymać dużych ciężarów, zniosą wiele innych niespodzianek, a przy tym sprawiają znacznie mniej problemów podczas transportu i montażu.

Dobrze dobrany system odwodnień, wzbogacony o chociażby sieć studzienek i krat trawnikowych pozwoli okiełznać najbardziej kłopotliwe oblicze wyczekiwanej wiosny.

 

 

fot. mat. sponsora