24 kwietnia 2024

Porady prawne: Fundusz Alimentacyjny (umorzenie zaległości)

Jestem osobą zobowiązaną do płacenia alimentów na dzieci. Niestety kilka miesięcy temu straciłem pracę i aktualnie pozostaję bezrobotny bez prawa do zasiłku. Mieszkam u rodziców i w całości korzystam z ich pomocy…

 

Pytanie:

Jestem osobą zobowiązaną do płacenia alimentów na dzieci. Niestety kilka miesięcy temu straciłem pracę i aktualnie pozostaję bezrobotny bez prawa do zasiłku. Mieszkam u rodziców i w całości korzystam z ich pomocy. Dzieci pobierają świadczenia z funduszu alimentacyjnego, który wystawił na mnie decyzję o obowiązku zwrotu środków. Czy mogę ubiegać się o jakieś umorzenie? Nie stać mnie w tej chwili na zapłatę chociażby najmniejszych sum.

 

W myśl przepisu art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 07 września 2007 roku „o pomocy osobom uprawnionym do alimentów” (tj.: Dz.U. z 2015r., poz. 859 ze zm.) – dalej UoFA, dłużnik alimentacyjny jest zobowiązany do zwrotu organowi właściwemu wierzyciela należności w wysokości świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego osobie uprawnionej, łącznie z ustawowymi odsetkami. Organ właściwy wierzyciela wydaje, po zakończeniu okresu świadczeniowego lub po uchyleniu decyzji w sprawie przyznania świadczeń z funduszu alimentacyjnego, decyzję administracyjną w sprawie zwrotu przez dłużnika alimentacyjnego należności z tytułu otrzymanych przez osobę uprawnioną świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Organem właściwym wierzyciela w rozumieniu przepisów ustawy jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej.

Przepis art. 30 ust. 2 UoFA stanowi, że organ właściwy wierzyciela (wójt, burmistrz, prezydent miasta) może na wniosek dłużnika alimentacyjnego: 1) umorzyć jego należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego łącznie z odsetkami w całości lub w części, 2) odroczyć termin płatności, 3) rozłożyć na raty, uwzględniając sytuację dochodową i rodzinną. W orzecznictwie sądowym przyjmuje się, że trudna sytuacja dochodowa i rodzinna muszą występować zasadniczo łącznie i są one w ocenie organu władnego umorzyć zadłużenie oceniane odrębnie. Fakt pozostawania osobą bezrobotną może stanowić podstawę do umorzenia należności, przy czym zazwyczaj musi być połączony z innymi okolicznościami, jak np. ze względu na stan zdrowia (niepełnosprawność, ciężka choroba). Generalnie chodzi o to, że dłużnik nie wykonuje pracy i właściwie jej wykonywać nie może przez wzgląd na kwestie od niego niezależne (obiektywne). Z kolei  na sytuację rodzinną dłużnika składa się ustalenie, czy prowadzi samodzielnie gospodarstwo, czy też wspólnie z innymi osobami bliskimi, czy i jakie świadczenia ponosi na ich rzecz.

Należy pamiętać, że każda sprawa jest inna i wymaga odrębnej oceny okoliczności uzasadniających umorzenie należności alimentacyjnych dłużnika, które winien on wpłacić na rzecz funduszu alimentacyjnego w związku ze świadczeniami pobieranymi przez jego wierzyciela alimentacyjnego (zazwyczaj dziecko).



EWENTUALNE PYTANIA CZYTELNICY MOGĄ KIEROWAĆ BEZPOŚREDNIO NA ADRES E-MAIL:prawnik-chelm@wp.pl

 

Tomasz Gabrylewicz – prawnik

Pl. Kupiecki 10, 22 – 100 Chełm

e-mail: prawnik-chelm@wp.pl

tel.: 883 001 676