16 października 2024

Porady prawne: Odprawa po śmierci pracodawcy

Moja żona do niedawna pracowała w zakładzie fryzjerskim. Niestety w wypadku samochodowym zginęła właścicielka zakładu i moja żona oraz kilka innych pracownic straciły zatrudnienie…

Reklamy

 

Pytanie:

Moja żona do niedawna pracowała w zakładzie fryzjerskim. Niestety w wypadku samochodowym zginęła właścicielka zakładu i moja żona oraz kilka innych pracownic straciły zatrudnienie. Jedna z nich powiedziała mojej żonie, że istnieje możliwość ubiegania się o odprawę po śmierci pracodawcy w związku z trudną sytuacją życiową. Do kogo można kierować takie żądania i ile ono wynosi?

Reklamy

 

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy, z dniem śmierci pracodawcy umowy o pracę z pracownikami wygasają, chyba, że nastąpiło przejście całego zakładu pracy albo jego części na innego pracodawcę, w myśl przepisów kodeksu pracy. Wygaśnięcie umowy o pracę jest specyficznym sposobem rozwiązania umowy o pracę, który następuje jedynie w sytuacjach ściśle wskazanych w przepisach prawa.

Prawdą jest, że pracownikowi, którego umowa o pracę wygasła na skutek śmierci pracodawcy, przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a w przypadku zawarcia umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy – w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni. Okres wypowiedzenia w przypadku umów na czas nieokreślony jest różny i wynosi odpowiednio: 1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy; 2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy; 3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Reklamy

Wypada wspomnieć, że przepisy powyższe, w zakresie, w jakim nakładają na spadkobierców pracodawców obowiązek zapłaty odszkodowań jego byłym pracownikom są przestarzałe i nie przystają do dzisiejszym realiów gospodarki wolnorynkowej. Stanowią relikt przeszłości, który silnie godzi w prawa przedsiębiorców, w szczególności tych najmniejszych.

Dodatkowo i zupełnie ubocznie można wspomnieć, że ustawodawca przewiduje również, że w razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby, najbliższej rodzinie przysługuje od pracodawcy odprawa pośmiertna. Odprawa należy się najbliższej rodzinie zmarłego pracownika (bezwarunkowo żonie i warunkowo innym członkom rodziny). Jej wysokość uzależniona jest od długości zatrudnienia i wynosi od 1-miesięcznego wynagrodzenia, aż do jego 6-ściokrotności.


EWENTUALNE PYTANIA CZYTELNICY MOGĄ KIEROWAĆ BEZPOŚREDNIO NA ADRES E-MAIL:prawnik-chelm@wp.pl

 

Tomasz Gabrylewicz – prawnik

Pl. Kupiecki 10, 22 – 100 Chełm

e-mail: prawnik-chelm@wp.pl

tel.: 883 001 676