25 kwietnia 2024

Porady prawne: Przedawnienie długów bankowych i innych podobnych

Z pewnością niejednemu Czytelnikowi zdarzyło się nie zapłacić rachunku czy raty kredytu w terminie. Gorzej jednak, jeśli niepłacenie ma charakter ciągły i w zamian za to dłużnik otrzymuje mnóstwo wezwań do zapłaty, a nawet nakazy zapłaty czy wyroki z sądu.


Z pewnością niejednemu Czytelnikowi zdarzyło się nie zapłacić rachunku czy raty kredytu w terminie. Gorzej jednak, jeśli niepłacenie ma charakter ciągły i w zamian za to dłużnik otrzymuje mnóstwo wezwań do zapłaty, a nawet nakazy zapłaty czy wyroki z sądu. Wiele wierzytelności – również przedawnionych – skupowanych jest przez fundusze sekurytyzacyjne, które następnie dochodzą praw w sądach. Statystycznie niewiele osób odwołuje się od nakazów zapłaty, twierdząc, że kiedyś faktycznie nie zapłacili i teraz powinni pieniądze zwrócić. Nic jednak bardziej mylnego, a odwołania w znacznej części przypadków mogą okazywać się skuteczne.

 

Uregulowania dotyczące funduszy sekurytyzacyjnych (wyspecjalizowanych firm windykacyjnych) zawarte są w ustawie z dnia 27 kwietnia 2004 roku „o funduszach inwestycyjnych” (tj.: Dz.U. Z 2014r., poz. 157 ze zm.). Podmioty te zasadniczo skupują wierzytelności na skale masową (np. od banków, operatorów telekomunikacyjnych) i dochodzą ich zazwyczaj w drodze postępowań sądowych.

Niestety świadomość prawna dłużników, w odniesieniu do kwestii związanych z obrotem wierzytelnościami, ich przedawnienia i umiejętnego sposobu radzenia sobie w procesie jest na dosyć niskim poziomie. Wystarczy tylko powiedzieć, że wiele wierzytelności dochodzonych przez powołane wyżej podmioty i zasądzanych przez sądy jest przedawnionych, a wiele funduszy nie jest w stanie wykazać nie tylko ich wysokości, ale także istnienia tych wierzytelności.

W procesie cywilnym okoliczności te są niezmiernie istotne. W przypadku roszczenia przedawnionego wystarczy jedynie podnieść zarzut przedawnienia i wykazać stosowne na to okoliczności. W przypadku zaprzeczeniu istnienia i wysokości wierzytelności zadnie jest jeszcze prostsze i nie wymaga właściwie dużego zaangażowania.

Ogromne znaczenie dla powodzenia w sporze z funduszami sekurytyzacyjnymi ma rozpoznanie sprawy oraz podjęcie skutecznych i dostępnych prawnie rozwiązań. Co istotne, długi przedawnione to nie są długi nieistniejące. W przypadku braku działania ze strony dłużnika sąd zasądzi na rzecz wierzyciela również przedawniony dług, bowiem z urzędu sąd przedawnienia nie bada.

 

Tomasz Gabrylewicz – prawnik

Pl. Kupiecki 10, 22 – 100 Chełm

e-mail: prawnik-chelm@wp.pl

www.radcaprawny-chelm.pl

tel.: 883 001 676