25 kwietnia 2024

Porady prawne: Zachowek

Ponad 2 lata temu zmarła moja matka, a 6 miesięcy temu zmarł mój ojciec. Za życia wszystkie najcenniejsze składniki swojego majątku zapisali darowizną na moją siostrę. Chciałbym teraz od siostry zachowku. Czy cokolwiek mi się należy?

 

PYTANIE CZYTELNIKA PORTALU:

Ponad 2 lata temu zmarła moja matka a 6 miesięcy temu zmarł mój ojciec. Za życia wszystkie najcenniejsze składniki swojego majątku zapisali darowizną na moją siostrę. Chciałbym teraz od siostry zachowku. Czy cokolwiek mi się należy?

 

Zgodnie z przepisami zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – 2/3 wartości udziału spadkowego, który by im przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – 1/2 wartości tego udziału.

Należy pamiętać, że zachowek oznaczony jest w pieniądzu i stanowi należną, a nieotrzymaną cześć spadku, który by się uprawnionemu należał gdyby nie zazwyczaj testament lub darowizna. Nie można zatem żądać ani żadnych przedmiotów, ani też jakichkolwiek udziałów w prawie własności do nich. W związku z powyższym trzeba ustalić wartość darowizny na dzień ustalania wysokości zachowku, a następnie z tak otrzymanej wartości dokonywać wyliczeń należnych kwot, pamiętając jednak, że jeżeli obdarowany sam jest uprawniony do zachowku (jest spadkobiercą), to jest on zobowiązany do jego zapłaty tylko do tej wysokości, która odpowiadałaby wartości jego hipotetycznego zachowku.

Aktualnie przedawnienie roszczenia o zachowek w przypadku darowizny wynosi 5 lat od dnia śmierci spadkodawcy. Przed 23 października 2011 roku okres ten był krótszy i wynosił jedynie 3 lata.

 

EWENTUALNE PYTANIA, W CELU UDZIELENIA ODPOWIEDZI NA ŁAMACH PORTALU, CZYTELNICY MOGĄ KIEROWAĆ BEZPOŚREDNIO NA ADRES E-MAIL:prawnik-chelm@wp.pl

 

Tomasz Gabrylewicz

Pl. Kupiecki 10, 22 – 100 Chełm

e-mail: prawnik-chelm@wp.pl

tel.: 883 001 676