Poświęcenie grobowca rodziny Skrobiszewskich

W dniu 28.04.2016r. z inicjatywy Łucji Watras odbyło się poświęcenie przez ks. proboszcza parafii pw. Ducha Świętego w Hrubieszowie Marka Giergiela, odnowionego grobowca rodziny Skrobiszewskich, Msza św. w ich intencji oraz pełen refleksji i zadumy koncert katyński w wykonaniu uczniów ZS nr 2 w Hrubieszowie i Iwony Szwanc.

Reklamy


Uroczystości odbyły się w gronie ofiarodawców, byłych uczniów prof. Skrobiszewskiej, młodzieży, nauczycieli, pocztu sztandarowego ZS nr 2 w Hrubieszowie, społeczności miasta, p. wiceburmistrz Hrubieszowa Marty Majewskiej i  wszystkich zainteresowanych – a wszystkie te patriotyczno – wychowawcze uroczystości odbyły się po rocznej zbiórce pieniędzy na odnowienie grobowca rodziny Skrobiszewskich, prowadzonej przez Łucję Watras, także uczennicy „Skrobi” i organizatorki już wielu pożytecznych akcji.


Irena Skrobiszewska

Pokolenia uczniów nadały jej przydomek związany z nazwiskiem, jak i z charakterem „Skrobia”, żyła od 13.11.1914  do 14.12.2007 roku, czyli 93 lata. Była córką lekarza i polskiego oficera zamordowanego w Katyniu.

W latach młodości p. Irena była zaangażowanym członkiem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Hrubieszowie, początkowo brała udział w masowych układach gimnastycznych w Hrubieszowie, w kraju a nawet za granica. Rywalizowała w lekkiej atletyce, hazenie, szczypiorniaku, kręglach i tenisie ziemnym, świetnie pływała wpław, jak i kajakami po Huczwie. Kiedy osiągnęła odpowiedni wiek i kończąc kursy instruktorskie zaczęła prowadzić zajęcia z młodszym pokoleniem. W końcu została członkiem Zarządu hrubieszowskiego „Sokoła”, co było wielkim zaszczytem i uznaniem. 

W dalszych latach ukończyła studia w zakresie wychowania fizycznego i biologii na Uniwersytecie Poznańskim. Wybuch II wojny światowej wiele zmienił w jej życiu, rozpoczęła pracę w budynku gimnazjalnym „Staszica” jeszcze podczas okupacji w szkole handlowej od 1 września 1941 roku.

Dała się poznać jako surowy i wymagający nauczyciel, silna i zdyscyplinowana kobieta, jednocześnie pełna ciepła i oddana swoim wychowankom. W szkole uczyła biologii, higieny, chemii, wychowania fizycznego, organizacji techniki handlu (w Gimnazjum Kupieckim), prowadziła zajęcia w Szkolnym Kole Sportowym i innych kołach. Osobiście była rekordzistką powiatu hrubieszowskiego w skoku w dal wynikiem 4.50m, a Jej uczennice Helena Mielniczuk, Lucyna Misan, Barbara Bondarewicz, Lucyna Sowińska po ustanowieniu rekordu województwa lubelskiego w sztafecie 4x100m – 55,6 i 55,4 sek. rywalizowały na II Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży w Poznaniu w 1955 roku.

Swoje życie poświęciła pasjom społecznikowskim, działalności prozdrowotnej i artystycznej na rzecz młodzieży.  W latach 1967 -1972 sprawowała funkcję dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.


Ojciec dyr. Ireny Skrobiszewskiej – Józef Skrobiszewski (1881 – 1940)

s. Władysława, to przedwojenny major WP, pośmiertnie mianowany na stopień podpułkownika, społecznik, lekarz powiatowy, więzień Kozielska – stracony w Katyniu w kwietniu 1940 r.

 

 

Opracował – Marek A. Kitliński (mak)

Foto – Janina Ewa Kitlińska