Powiew Afryki w Staszicu

Poniedziałek, 9 czerwca upłynął w Staszicu pod znakiem kontynentu afrykańskiego. Upalna i duszna pogoda za oknem pomogła słuchaczom przenieść się myślami na czarny ląd i wczuć się w klimaty opowieści zaproszonego przez nas podróżnika po Afryce, p. Roberta Maciąga.

Reklamy

Przygotowana przez naszego gościa fotograficzna relacja z wypraw do Afryki świetnie ilustrowała wszelkie przekazywane nam informacje o Etiopii, RPA, Kongo i wielu innych miejscach tego odległego kontynentu.

W trakcie wykładu zostało obalonych kilka stereotypów o Afryce i jej mieszkańcach. Mieliśmy okazję poznać obyczaje i wartości wyznawane przez różne plemiona i nacje, mogliśmy zajrzeć nawet do wnętrza małych chat, podziwiać wymyślne stroje i fryzury. W pewnym momencie poczuliśmy się jak na safari podziwiając dzikie zwierzęta.

Pan Maciąg przypomniał uczniom także historię Afryki, jej trudne i bolesne aspekty, takie jak kolonizacja i niewolnictwo. Przybliżył także postać wielkiego obrońcy praw człowieka, zmarłego niedawno prezydenta RPA oraz laureata Pokojowej Nagrody Nobla z 1993 r., Nelsona Mandeli.

Wykład wywołał wśród słuchaczy duże zaciekawienie tematem, stał się także z pewnością pretekstem do wielu przemyśleń.