Pożegnanie kolegów

22 grudnia odbyła się uroczystość poległych dzień wcześniej żołnierzy. W uroczystości uczestniczył Prezes Rady Ministrów Donald Tusk oraz Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak.

Reklamy

W ostatniej drodze, która rozpoczęła się w polskiej bazie w Ghazni, poległym żołnierzom towarzyszyli Prezes Rady Ministrów Donald Tusk, Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, kompania honorowa z proporcem Polskiego Kontyngentu Wojskowego, przełożeni oraz koledzy. Na pożegnanie naszych kolegów przybył również dowódca ISAF (International Security Assistance Force) generał John R. Allen.

– Ci żołnierze nieśli nie wojnę, ale pokój, dlatego ta śmierć boli nas tak bardzo – powiedział Prezes Rady Ministrów żegnając tragicznie zmarłych żołnierzy. – Zdaję sobie sprawę jak smutne to będą święta tu w Ghazni, ale i w ojczyźnie. – mówił do żołnierzy premier Donald Tusk i zapewnił wraz z Ministrem Obrony Narodowej, że rodziny poległych żołnierzy zostaną objęte opieką.

Swoich żołnierzy i kolegów pożegnał dowódca polskiego Zespołu Odbudowy Prowincji PRT (ang. Provincial Reconstruction Team) mjr Paweł Chabielski. – Wczoraj zginęło pięciu chłopaków takich jak każdy z nas z marzeniami, kredytem do spłacenia, rodziną, która czeka na powrót, każdy z nich oprócz tego że był żołnierzem, był przede wszystkim człowiekiem. – mówił mjr Chabielski.

Ceremonię przywitania trumien z ciałami poległych żołnierzy w kraju zaplanowano na piątek.

*****

21 grudnia doszło do ataku na polski patrol. W wyniku eksplozji improwizowanego ładunku wybuchowego poległo 5 żołnierzy 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. Służyli w składzie X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

st.kpr. Piotr Ciesielski miał 33 lata. W wojsku służył od 2005 r. Zostawił żonę Annę i dwie córki – czteroletnią Natalkę i roczną Julkę. Pośmiertnie awansowany do stopnia młodszego chorążego.

st.szer. Łukasz Krawiec miał 24 lata. W wojsku służył od 2007 r. Był kawalerem. Pośmiertnie awansowany do stopnia sierżanta.

st.szer. Marcin Szczurowski miał 30 lat. W wojsku służył od 2003 r. Zostawił żonę Magdalenę i dwie córki – trzyletnią Oliwię i roczną Majkę. Pośmiertnie awansowany do stopnia sierżanta.

st.szer. Marek Tomala miał 25 lat. W wojsku służył od 2006 r. Zostawił żonę Iwonę i trzyletnią córeczkę Zuzię. Pośmiertnie awansowany do stopnia sierżanta.

szer. Krystian Banach miał 22 lata. W wojsku służył od 2008 r. Był kawalerem. Pośmiertnie awansowany do stopnia sierżanta.

***

Pożegnanie poległych

***

Tekst: Sekcja Informacyjno-Prasowa X zmiana PKW Afganistan
Zdjęcia: Katarzyna Maćkowska, Jacek Thomas