Pracowici wolontariusze z Zespołu Szkół Nr 1

W dwóch grupach, w sobotę – 13 października i niedzielę – 14 października 2012r. w hrubieszowskiej szkole odbyło się szkolenie wolontariuszy SZLACHETNEJ PACZKI Rejonu Hrubieszów i Okolice.

Reklamy

W XII projekcje SZLACHETNEJ PACZKI w drużynie SuperW znaleźli się uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie: Karolina Dudek, Anna Ostasz, Maja Pukaluk, Weronika Jakubaszek, Katarzyna Gałan, Sylwia Miazga. Ewelina Piszcz, Jagoda Duda, Aleksandra Kamińska, Izabela Wawszosek, Agnieszka Matczuk, Agnieszka Błazucka, Agnieszka Adamczuk, Natalia Baran, Anna Anioł, Natalia Skindzier, Patrycja Kępka, Daria Anioł, Karolina Głowacz, Monika Szabat, Karolina Wolańczuk, Maciej Puzio, Kamil Drączkowski, Justyna Ptak oraz  absolwenci ZS nr 1: Joanna Kozak, Marta Szpinda, Ewelina Jagiełło, Paulina Bogucka, Katarzyna Potaczało, Joanna Pochylczuk i nauczyciele ZS nr 1: p. Anna Krempla i p. Beata Tomaszczuk  oraz osoby prywatne p. Justyna Waś  i p. Edyta Pałys.

Szkolenie prowadziła profesjonalna trener z Lublina p. Małgorzata Łabińska, która w zeszłym roku,  podczas XI edycji SZLACHETNEJ PACZKI była koordynatorem wojewódzkim Lubelskiej Szlachetnej Paczki.  Trener uczyła wolontariuszy w jaki sposób mają realizować  misję paczki,  jak   inspirować ludzi do stawania się kimś, wygrywania swojego życia, do stawania się bohaterami. Wskazała, jakich „narzędzi” używać do pracy, aby  mądra pomoc była inspiracją do zmian, do ciągłego wzrastania.

WOLONTARIUSZ, DARCZYŃCA i RODZINA to tzw. osoby kluczowe w projekcie. Bez nich nie ma mądrej pomocy, to one wzajemnie na siebie wpływają. W ośmiogodzinnym szkoleniu, wolontariusze zgłębiali  wiedzę która ma ułatwić im włączanie rodzin do projektu. Krok po kroku  uczyli się  działań, które mogą stać się impulsem do zmiany, nabywali umiejętności potrzebne w pracy w projekcje Szlachetna Paczka. Uczyli się też komunikacji interpersonalnej oraz innego patrzenia na świat i ludzi potrzebujących.

Większość patrzy na rodziny potrzebujące pomocy  jak na kogoś słabego, nieporadnego, komu trzeba pomagać. A przecież wszystko zaczyna się w naszej głowie. Dopóki o kimś myślimy, że jest słaby – pozostanie słaby. Jeśli zaś dostrzegamy potencjał, jest szansa, że rodzina rozpocznie proces zmiany. Zadaniem wolontariusza jest widzieć w rodzinie piękno, dobro i potencjał, chociaż na pierwszy rzut oka nie widać tego. Nastawienie to pierwsza droga do sukcesu. Wolontariusz ma wnosić do rodziny w potrzebie coś niezwykle cennego, dostrzegać w rodzinie potencjał, piękną, dobrą stronę tych ludzi, nawet jeśli rodzina tym nie emanuje, ani nie myśli tak o sobie. Wolontariusz ma odnosić się do członków rodziny z szacunkiem. Swoim podejściem daje przekaz, że są osobami wartościowymi, że są ważni i potrzebni i tak jak inni uczestnicy SZLACHETNEJ PACZKI,   mogą wnieść coś od siebie dla innych, choć teraz znajdują się w trudnym położeniu. Wolontariusz ma  mieć zupełnie inne podejście  do osób potrzebujących, niż traktowanie ich jako osoby słabe, nieporadne, bierne, od których nic nie zależy i którym trzeba tylko udzielić pomocy. WOLONTARIUSZE moją  dodać im skrzydeł! Włączenie rodziny do Paczki  to  Decyzja wolontariusza – a to zadanie bardzo  odpowiedzialne. 

Wolontariusz podejmując decyzję, że chce zaangażować się w udzielenie pomocy rodzinie. I nie chodzi tutaj o to, że przy wizycie u rodziny wolontariusz odczuwa sympatię do rodziny, świetnie się rozumieją, są otwarci na siebie. To jest decyzja na poziomie woli, a nie emocji. Wolontariusz podejmuje decyzję, że chce dać coś od siebie rodzinie, chce im pomóc najlepiej jak potrafi, podchodząc do tego mądrze i kreatywnie. 

Wolontariusze uczestnicząc w szkoleniu rozwijali swoje kompetencje społeczne, które są niezbędne w XII projekcje SZLACHETNEJ PACZKI jak i w życiu prywatnym, szkole i pracy zawodowej.

Wszystkich tych, którzy mają wątpliwość czy warto pomóc ludziom żyjącym w ubóstwie zachęcamy do włączenia się w akcję i zostanie kluczową osobą w projekcie – DARCZYŃCĄ  ( już 17 listopada 2012r. nastąpi otwarcie bazy – strona internetowa: www.szlachetnapaczka.pl – tu będzie można wybrać rodzinę z którą pracują wolontariusze Rejonu Hrubieszów i okolice), a wówczas sami przekonacie się, że nie ma nic piękniejszego  niż pomoc naszym bliźnim, a radość w oczach obdarowanych wynagradza cały czas poświęcony na przygotowanie pomocy – paczki.

 

Beata Tomaszczuk

Lider Rejonu Hrubieszów i Okolice