Pracowity weekend hrubieszowskich Strzelców

HrubieszówBrodzica – Komarów – Radom

Reklamy

Ostatni weekend wakacji w wykonaniu Jednostki Strzeleckiej nr 2020 był bardzo pracowity. Harmonogram był bardzo napięty. Zakładał on bowiem trzy imprezy na terenie całej Polski. Były to Gminne Dożynki w Brodzicy, obchody rocznicy oraz rekonstrukcja bitwy w Komarowie, oraz międzynarodowa impreza Radom Air Show.

30 sierpnia 2009 r. oddział Jednostki Strzeleckiej 2020 brał udział w dożynkach, które odbyły się w Brodzicy. Jego zadaniem było pilnowanie porządku podczas trwania imprezy. Wytyczne organizatorów dotyczyły patrolowania całego obszaru, kierowania ruchem oraz pilnowania wyznaczonych obiektów.

Oddział JS 2020 dotarł na wyznaczone miejsce około godziny 10:40. Po przydzieleniu zadań od razu przystąpiliśmy do pracy. Pierwszym zadaniem jakie wykonaliśmy było częściowe wstrzymanie ruchu tak, aby jak najmniejsza ilość pojazdów zakłócała Mszę św. Około godziny 14:10 zostaliśmy zaproszeni na smaczny obiad przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Brodzicy, następnie wróciliśmy do naszych obowiązków, wysyłając co jakiś czas dwuosobowe patrole, który sprawdzały okolicę.

Po zakończeniu obchodów poproszono nas o pomoc w zbieraniu dekoracji i sprzątaniu całego terenu. Gdy zakończyliśmy prace porządkowe i mieliśmy już zamiar wracać do domu, okazało się, ze organizatorzy przygotowali dla nas niespodziankę – grill. Po kolejnym obfitym posiłku, zmęczeni, ale usatysfakcjonowani, ponieważ wykonaliśmy postawione przed nami zadania celująco, wróciliśmy do domu.

***

Dnia 31 sierpnia 2009 strzelcy z Jednostki Strzeleckiej nr 2019 Tomaszów Lubelski oraz nr 2020 Hrubieszów uczestniczyli w uroczystościach związanych z obchodami 89. rocznicy bitwy pod Komarowem. Bitwy, która przeszła do historii, jako ostatnia wielka bitwa kawaleryjska.

Oto krótki rys historyczny:

Pod koniec sierpnia 1920 roku, już po „Cudzie nad Wisłą”, armia Budionnego dotarła do Zamościa. Polakom broniącym miasta z odsieczą przybyły 13. Dywizja Piechoty oraz 1. Dywizja Jazdy.

31 sierpnia doszło do wielkiej bitwy konnic w okolicy miejscowości Komarów. Wzięło w niej udział 6 pułków polskich i 20 radzieckich – łącznie 70 szwadronów.

Siły polskie liczyły około 2 tysięcy żołnierzy, a radzieckie około 7 tysięcy. Walki trwały cały dzień. Polacy zadali Rosjanom liczne straty i uniemożliwili swobodny odwrót. Armia Konna, najsłynniejsza formacja Armii Czerwonej, poniosła klęskę. Ścigana w kierunku wschodnim, nie była w stanie przejść do ofensywy i ostatecznie opuściła front polski.

Bitwa pod Komarowem była największym starciem konnic od 1813 roku. Bohaterską walkę polskich kawalerzystów upamiętnił Jerzy Kossak na obrazie-tryptyku „Bitwa pod Komarowem”.

Strzelcy rozmieszczali uczestników na odpowiednich miejscach. Służyli także do mszy, po której głos zabrali przedstawiciele Rządu RP oraz władz okolicznych miejscowości. Wraz ze strzelcami z JS 2019 pełniliśmy honorową wartę przy pomniku poległych, podczas której odbieraliśmy wieńce. Po mszy oraz przemówieniach odbyła się rekonstrukcja walki ułanów, którą ochranialiśmy wraz z żandarmerią wojskową oraz strażą pożarną.

***

Ostatnim zaplanowanym przedsięwzięciem były pokazy lotnicze Air Show w Radomiu. Uczestniczyliśmy tam jako goście, promując Związek Strzelecki „Strzelec” O. S. W. oraz miasto Hrubieszów i naszą jednostkę. Zadanie nie było najłatwiejsze z powodu znacznego oddalenia od naszej bazy logistycznej oraz trudności wynikłych z równolegle prowadzonych działań w Komarowie i Brodzicy.

Niestety tegorocznych pokazów nie można zaliczyć do udanych. Plan pierwszego dnia imprezy pokrzyżowała pogoda, drugiego dnia natomiast zdarzył się tragiczny wypadek z udziałem białoruskich pilotów samolotu Su–27, w wyniku czego Air Show został przerwany.

Pomimo tego strzelcom udało się obejrzeć część sprzętu wojskowego naszej armii oraz sił powietrznych innych państw, poznać co nieco rzemiosło pilotażu, a także zobaczyć podniebne akrobacje w wykonaniu między innymi brytyjskich „Red Arrows”, fińskich „Midnight Hawks” czy polskich „Czerwonych Iskier”. Ponadto obejrzeć można było awiacje zwykłych, cywilnych maszyn i podziwiać umiejętności ich pilotów.

***

Na zakończenie chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim za zaproszenia na wszystkie opisane tu imprezy, gościnę i miłe przyjęcie w każdym z miejsc, w jakich przyszło nam pracować. Liczymy na dalszą, owocną współpracę w przyszłości. Zapraszamy do obejrzenia galerii.

***

Strzelcy z JS 2020 Hrubieszów

_________________________________________________

zobacz zdjęcia »
_________________________________________________

Hrubieszow LubieHrubie 2009