14 września 2024

Prawo: Warunki zasiedzenia nieruchomości

Zasiedzenie nieruchomości to jeden ze sposobów nabycia prawa własności przez jej długotrwałe  i nieprzerwane posiadanie. W świetle prawa zasiedzenie opiera się na założeniu, że osoba posiadająca nieruchomość  przez długi okres czasu może stać się jej pełnoprawnym właścicielem.

Reklamy

Muszą zostać jednak spełnione następujące warunki: 

  • samoistne i ciągłe posiadanie nieruchomości
  • upływ czasu – 20 lub 30 lat.

Samoistnym posiadaczem jest ten, kto włada rzeczą jak właściciel. Oznacza to, że zachowuje się jak właściciel rzeczy, dysponuje nią i w otoczeniu postrzegany jest jak właściciel. Konieczne jest też, aby przez cały okres, jaki ustawa przewiduje dla zasiedzenia, posiadanie charakteryzowało się samoistnością. Wymóg posiadania samoistnego nie odnosi się bowiem wyłącznie do chwili objęcia rzeczy w posiadane, lecz do całego okresu posiadania wymaganego do nabycia w ten sposób własności.

Reklamy

Czytaj: Prawo: Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego?

Drugą konieczną przesłanką jest określony prawem upływ czasu. Nabycie własności jest możliwe gdy posiadamy ją nieprzerwanie od 20 lat jako posiadacz samoistny w dobrej wierze lub z upływem lat 30 lat jeśli uzyskamy posiadanie w złej wierze.  Polskie prawo rygorystyczne podchodzi do zagadnienia dobrej wiary. W dobrej wierze jest posiadacz, który jest w błędnym i usprawiedliwionym okolicznościami przekonaniu, że ma prawo własności danej nieruchomości. Podkreślić należy, że w dobrej wierze nie jest osoba, która nabywa własność nieruchomości bez zachowania formy aktu notarialnego, bowiem osoba taka zdaje sobie sprawę, że do skutecznego nabycia prawa własności konieczny jest akt notarialny. 

Reklamy

Zobacz: Prawo: Urlop ojcowski

Za posiadacza w złej wierze będzie natomiast uznawana osoba, która ma świadomość, że nie jest właścicielem nieruchomości lub nie dołożyła należytej staranności, żeby dowiedzieć się kto jest właścicielem. 

W praktyce, każdy przypadek zasiedzenia nieruchomości jest inny i wymaga indywidualnej oceny. Czy to nieruchomość gruntowa czy budynek, sąd ocenia wszystkie okoliczności, w tym sposób, w jaki posiadacz wszedł w posiadanie nieruchomości i jak nią zarządza. W sytuacji, gdy ktoś chce złożyć wniosek o zasiedzenie, musi przygotować się na dokładną analizę swojej sytuacji pod kątem przesłanek zasiedzenia nieruchomości.

Zobacz też:

Prawo: Przepadek pojazdu za jazdę w stanie nietrzeźwości

Zerknij na Instagram →

radczyni prawna Małgorzata Dąbek

Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie

www.dabekkusik.pl

stowarzyszeniesiw.pl