Programista – poznaj 4 mity związane w tym zawodem

Zawód programisty od lat wysoko plasuje się w zestawieniach zawodów przyszłości. Nic w tym dziwnego, w końcu rzeczywistość cyfrowa coraz bardziej przeplata się ze światem realnym. Potrzeba więc wykwalifikowanych specjalistów, którzy będę w stanie go zaprojektować i dostarczyć innowacyjną infrastrukturę informatyczną. Wokół zawodu programisty narosło jednak wiele mitów, z którymi należy się jak najszybciej rozprawić.

Programista to samotnik

Istnieje przekonanie, że programiści to zamknięci w sobie, stroniący od innych introwertycy, którzy ponad spotkanie z drugim człowiekiem przedkładają samotne godziny ze swoim komputerem. Warto jednak podkreślić, że programiści muszą posiadać nie tylko kompetencje twarde, ale i miękkie. Szkoła programowania Codecool duży nacisk kładzie na umiejętność komunikacji i rozwój inteligencji emocjonalnej. Mitem jest bowiem, że programista pracuje samotnie w swoim odciętym od świata pokoiku. Jego praca jest ściśle powiązana z całym zespołem specjalistów, konieczna jest zatem koordynacja działań. Ponadto, programista musi umieć prezentować swoje pomysły i przyjmować postać aktywnego słuchacza w rozmowie z klientem. 

Studia informatyczne to podstawa

Czy do zawodu programisty potrzebne są studia informatyczne? Niekoniecznie. Podczas wieloletniej nauki w szkole wyższej zdobędziesz solidne podstawy, ale nie opanujesz specjalistycznych umiejętności. Może Ci też zabraknąć praktycznej znajomości programowania. Aby nauczyć się wszystkiego, co niezbędne, można też wybrać 12 lub 10-miesięczne kompleksowe kursy programowania. W czasie intensywnej nauki oraz czerpania praktycznej wiedzy od najlepszych z branży, nauczysz się wystarczająco dużo, aby z sukcesem konkurować z absolwentami wyższych uczelni. W krótszym czasie pozyskasz więcej praktycznych umiejętności.

Cały dzień kodowania

Choć programowanie rozumie się jako pisanie kodów, to warto wiedzieć, że praca programisty to w większości poprawianie tego, co już zostało napisane. Szukanie błędów w kodzie, zwane debugowanie spędza sen z powiek początkującym programistom. Wybierając kurs Full-stack Developer Online, każdego dnia możesz liczyć na wsparcie mentorów, którzy pomogą Ci znaleźć błąd w kodzie. Oczywiście im więcej kodujesz i debugujesz, tym lepiej. Jednak podczas samodzielnej, w pełni domowej nauki proces uczenia się jest zwykle chaotyczny i niewydajny. Jeśli oczekujesz zauważalnego postępu, zapisz się na profesjonalny kurs z określonym programem nauczania.

­

tekst i fot. mat. partnera